Wymagania nawozowe ziemniaka - nawożenie azotem

Artykuł sponsorowany
W Polsce ziemniak ze względu na niskie wymagania glebowe, zajmuje szczególną pozycję, na glebach słabych. Wpływ na to mają uwarunkowania ekonomiczne, ziemniak jest rośliną charakteryzującą się niską towarowością produkcji i dużym jej rozdrobnieniem.

Powierzchnia uprawy ziemniaka wynosi obecnie około 300 tys. ha, a globalna produkcja wynosi prawie 380 mln ton, z tego około 40% zbiorów ziemniaka przeznacza się na bezpośrednią konsumpcję oraz przetwórstwo, natomiast w krajach Unii Europejskiej udział ten wynosi około 75%. Jest to wynikiem zmian w strukturze zasiewów oraz zagospodarowania zbiorów ziemniaków i utrzymuje tendencję wzrostową. Wzrastające wymagania konsumentów odnośnie jakości bulw ziemniaka, przyczyniają się do sytuacji, gdzie tylko surowiec o dobrej jakości, ma szansę znaleźć przyszłych odbiorców.

Wymagania pokarmowe ziemniaka

Jednym z głównych zabiegów agrotechnicznych w uprawie ziemniaka, mających wpływ na wysokość i jakość plonu bulw jest nawożenie. Dawki nawozów muszą być dostosowane do zasobności gleby w składniki pokarmowe oraz do wymagań pokarmowych uprawianej odmiany. W uprawie ziemniaka zastosowanie mają nawozy mineralne oraz naturalne. Jednak ze względu na brak w większości gospodarstw produkcji zwierzęcej stosuje się przeważnie tylko nawozy mineralne.

Ziemniaki mają wysokie wymagania pokarmowe. Z plonem 10 t bulw i odpowiednią masą części nadziemnych pobierają przeciętnie: około 40 kg azotu, 15 kg fosforu, 55–75 kg potasu, 6 kg wapnia, 6–8 kg magnezu, 6 kg siarki, 25 g boru, 20 g miedzi, 70 g manganu i 65 g cynku. Aby uzyskać odpowiednią dla danego kierunku użytkowania jakość bulw, należy przestrzegać odpowiednich proporcji makroskładników dostarczanych w nawozach mineralnych, które należy modyfikować w zależności od zasobności gleby w poszczególne składniki.

Prawidłowe nawożenie ziemniaków jest jednym z najważniejszych czynników nowoczesnej technologii uprawy, kształtującym wielkość i jakość plonu bulw oraz minimalizującym zagrożenia powodowane przemieszczaniem się składników nawozowych do powierzchniowych wód gruntowych.

Nawożenie azotowe

Największe znaczenie w kształtowaniu plonów bulw odgrywa nawożenie azotem. Spośród wszystkich makroelementów azot uważany jest za najbardziej plonotwórczy pierwiastek. Wywiera on największy wpływ nie tylko na wysokość plonu, ale również na jego jakość oraz skład chemiczny bulw. Azot wpływa korzystnie na wielkość bulw ziemniaka oraz powoduje wzrost zawartości białka.

Azot jest pierwiastkiem o tak dużej ruchliwości, że trudno dokładnie określić jego zawartość w glebie. Zmiany zawartości w glebie wynikają z procesu mineralizacji substancji organicznej oraz przemian ulatniająco-redukujących. Szybkość tych przemian zależy od stosunku węgla do azotu, wilgotności i temperatury gleby, a także od liczebności i aktywności mikroorganizmów glebowych. Trzeba również pamiętać, że powstające w wyniku tych procesów jony NO3, pochodzące z rozkładu nawozów azotowych, nie wchodzą w skład kompleksu sorpcyjnego i jeśli nie zostaną pobrane przez rośliny, wymywane są w głębsze warstwy gleby zanieczyszczając wody gruntowe. Z nawozów azotowych część azotu zostaje wbudowana w związki próchniczne, część ulega wymyciu, część ulatnia się w formie gazowej (NH3, N2, tlenki azotu).

Przy ustalaniu szczegółowych dawek azotu pod ziemniaka trzeba uwzględnić wiele czynników jak: odczyn i jakość gleby, kierunek użytkowania, sposób pielęgnacji i ochrony, możliwość nawadniania, wartość przedplonu oraz wymagania nawozowe uprawianej odmiany. Jeżeli uprawiamy ziemniaki na glebach kwaśnych o pH poniżej 5,5 niewskazane są wyższe dawki nawozów azotowych, bo wskutek słabego wykorzystania uzyska się niską efektywność nawożenia. Niższe dawki azotu o 20-30% możemy zastosować również po przedplonach motylkowych i ziemniakach uprawianych na oborniku. Wyższe natomiast dawki o 10-15% możemy stosować na glebach dobrych, na plantacjach nawadnianych oraz gdy stosujemy kompleksową ochronę przeciwko chwastom, chorobom i szkodnikom. Badania wykazały, że średnie wykorzystanie azotu przez rośliny z nawozów mineralnych stosowanych doglebowo wynosi średnio 65%, a przy nawożeniu dolistnym nawet do 85%.

Plon bulw jest skorelowany z nawożeniem azotem i wzrasta w przedziale dawek od 0 do 180 kg/ha. Stosowanie wyższych dawek azotu stymuluje początkowo rozwój bulw, jednak po przekroczeniu określonej dawki, w zależności od odmiany i stosowanej technologii, plon nie rośnie, lecz przeciwnie, maleje.

Jaka forma azotu jest najlepsza pod ziemniaki

W uprawie ziemniaka azot może być stosowany zarówno w formie saletrzanej (saletra amonowa, saletrzak), jak i amidowej (mocznik). Nawozy saletrzane zaleca się wówczas, gdy uprawiane są odmiany o krótkim okresie wegetacji, przeznaczone na wczesny zbiór. Mocznik natomiast należy stosować przed sadzeniem odmian zbieranych w pełni dojrzałości, ponieważ potrzebuje więcej czasu na przemiany w glebie. Na glebach kwaśnych (pH poniżej 5,5) nie należy stosować siarczanu amonu i mocznika, ponieważ nawozy te mają właściwości zakwaszające.

Na rynku krajowym są dostępne nawozy azotowe zaliczane do grupy nawozów saletrzano-amonowych firmy ANWIL S.A., takie jak: saletra amonowa [34% azotu (N)], CANWIL – saletrzak z magnezem [27% azotu (N)] oraz CANWIL S z siarką [27% azotu (N)]. Nawozy z tej grupy, co ważne „łączą” w sobie cechy szybko działającej formy saletrzanej (pogłównej) oraz wolniej działającej – amonowej (przedsiewnej). Dzięki uzupełniającym się cechom dwóch form azotu zawartego w saletrze amonowej i CANWILU, nawozy te są najbardziej uniwersalne, a badania i praktyka wykazują najwyższą efektywność ich działania na wszystkich glebach. Nawozy powyższe można stosować zarówno przed sadzeniem jak i pogłównie na wszystkich glebach. Oferowane przez firmę ANWIL S.A. saletra amonowa i CANWIL z magnezem oraz CANWIL S z siarką to nawozy produkowane według nowoczesnych światowych standardów.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3