Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wymienią uczniów, eksponaty i zespoły

Karolina Rokitnicka
Wizyta rypińskiej delegacji w partnerskim mieście na Łotwie była bardzo owocna.

Z Bauski przywieźli cztery porozumienia, które zaowocują m.in. wymianą młodzieży, wystaw muzealnych, realizacją wspólnych projektów oświatowych i wizytami zagranicznych artystów.

Delegaci z Rypina gościli w Bausce od 14 do 18 listopada. Tam uczestniczyli w narodowym łotewskim święcie, rozmawiali o wspólnych programach oświatowych oraz dopinali szczegóły dotyczące wymiany młodzieży. Szefową wyjazdu do Bauski była Małgorzata Świtalska - kierowniczka wydziału oświaty. Oprócz niej na Łotwę pojechali: dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Paweł Moliński, dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej Andrzej Szalkowski, dyrektor Przedszkola Publicznego nr 2 Barbara Piotrowska, dyrektor Zespołu Szkół nr 3 Joanna Krukowska, wicedyrektor Gimnazjum Witold Karolczyk, szef Straży Miejskiej Jerzy Luliński oraz tłumacz.

- Udało się nawiązać ściślejszą współpracę w zakresie oświaty i kultury. Każdy dzień w Bausce był wypełniony. Sporo zobaczyliśmy. Uczestniczyliśmy w lekcjach, zaprezentowaliśmy polskie szkolnictwo oraz zobaczyliśmy jak działa tamtejszy system oświatowy. Przedstawiliśmy też propozycję dziesięciu projektów, które mogłyby realizować szkoły z Rypina i Bauski dzięki unijnym pieniądzom w ramach programu "Sokrates Comenius". Podpisaliśmy porozumienia w sprawie wymiany młodzieży i nauczycieli - mówi Świtalska.

W styczniu do Rypina przyjadą pedagodzy. Wspólnie z miejscowymi nauczycielami wybiorą i dopracują unijne programy. Będą też szukać metod, które mają zaowocować podniesieniem wyników nauczania przedmiotów ścisłych. Po raz pierwszy na lekcjach chemii, fizyki czy matematyki zostaną użyte tablice interaktywne.

Wymiana młodzieży nastąpi pod koniec roku szkolnego. Od 1 do 7 czerwca w Bausce gościć będą najzdolniejsi uczniowie z Rypina, z rewizytą koledzy przyjadą od 22 do 28 czerwca.

Na Łotwie podpisano także porozumienia między muzeami.

- Zaowocuje ono wymianą m.in. wystaw, eksponatów, zespołów. Będziemy też mogli dzielić się doświadczeniami i wiedzą. Jesteśmy na różnych etapach i możemy sobie pomagać. W Bausce działa muzeum starej rosyjskiej szkoły. Nasze jest nowoczesne. Tam mają park etnograficzny do przeprowadzania żywych lekcji, my taki gród chcemy tworzyć. Oni zaczynają komputeryzację, nasze muzeum ma to za sobą. Pole do wspólnego działania jest szerokie - mówi dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej Andrzej Szalkowski.

Pierwszą wymianę zaplanowano już w przyszłym roku. Muzea wymienią się ekspozycją fotografii przedstawiającej oba miasta. Ponadto w lipcu Łotysze przyjadą na inscenizację bitwy pod Grunwaldem.

Porozumienie zawarły też ośrodki kultury partnerskich miast. Przy obu działają kluby seniora, zespoły country, grupy teatralne.

- Ustaliliśmy, że nasze zespoły będą uczestniczyły w dwóch imprezach: przeglądzie teatrów i festiwalu country - zdradza dyrektor MOK w Rypinie Paweł Moliński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska