Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyobraź sobie siebie w danym zawodzie. A potem podejmij decyzję

GP
- Poznajmy dany zawód - radzi Paweł Kuzemko
- Poznajmy dany zawód - radzi Paweł Kuzemko nadesłane
Rozmowa Z Pawłem Kuzemko, doradcą zawodowym o tym, jak dobrze wybrać szkołę po ukończeniu gimnazjum.

Przed uczniami ostatnich klas gimnazjów trudny czas. Muszą przystąpić do egzaminu gimnazjalnego, a potem podjąć decyzję o wyborze nowej szkoły. Gimnazjaliści mają sprecyzowane plany?

Różnie z tym bywa, choć mam wrażenie, że dziś młodzi ludzie coraz bardziej świadomie wybierają kierunek kształcenia. Obserwuję to na spotkaniach z młodzieżą. Z grubsza podzieliłbym uczniów na trzy grupy: tych zdecydowanych, którzy wiedzą, co chcą robić w życiu, wahających się między dwoma-trzema kierunkami oraz zupełnie niezdecydowanych, którzy nie mają pojęcia, do jakiej szkoły pójść.

Pomocy potrzebują zwłaszcza ci ostatni. Od czego powinni oni zacząć planowanie swojej edukacyjnej przyszłości?

Od rozpoznania swoich zainteresowań, temperamentu. Na przykład, w określeniu predyspozycji zawodowych można wykorzystać różnego rodzaju testy. Pomogą one znaleźć odpowiedź na pytanie, w jakim zawodzie uczeń będzie czuł się najlepiej. Powinien spróbować sobie siebie w nim wyobrazić. Trzeba wiedzieć, na czym polega wykonywanie danej pracy.

Młodzież to wie?

Nie zawsze. Dlatego zawsze namawiam gimnazjalistów, aby wybrali się do szkoły na drzwi otwarte
zęsto uczniowie wybierają daną szkołę, bo idą tam koledzy.
Nie powinni się tym kierować, tak samo jak modą na jakiś kierunek. Uważam również, że lepiej, aby rodzice nie narzucali dziecku swojej decyzji. Często kierują się oni własnymi aspiracjami czy przyjętymi powszechnie opiniami. Nie chcą, na przykład, aby dziecko poszło do zawodówki, bo utarło się, że trafiają tam dzieci, które nie dostały się do innych szkół. Tymczasem to nieprawda. Takie stereotypowe myślenie o szkołach jest błędne i krzywdzące.

Tym bardziej, że dobrzy fachowcy są dziś na wagę złota i nie narzekają na brak zajęć.

Właśnie. Dlatego wybierając zawód trzeba sprawdzić, jakie są potrzeby rynku pracy. Czy specjaliści w danej dziedzinie są poszukiwani przez pracodawców, czy też może zasilają szeregi bezrobotnych. Dobra perspektywa zatrudnienia powinna być ważniejsza niż to, że zawód wydaje się atrakcyjny. Lepiej wybrać ten, który da nam pracę.

Jakie możliwości daje dzisiaj uczniom technikum lub szkoła zawodowa?

Obecnie podczas nauki w technikum uczeń zdobywa kwalifikacje zawodowe, co umożliwia mu podjęcie pracy w danym zawodzie. Może też zdać on maturę i pójść na studia. Szkoła zawodowa pozwala na uzyskanie jednej kwalifikacji zawodowej i również na rozpoczęcie pracy. Od 1 września 2012 nauka w szkole zawodowej trwa trzy lata.

A czym powinni kierować się ci, którzy wybierają liceum ogólnokształcące?

Przede wszystkim tym, w jakim kierunku będą chcieli się kształcić po ukończeniu szkoły. Należałoby mieć konkretne plany dotyczące studiów. Zanim podejmie się decyzję o wyborze jakiejkolwiek szkoły, trzeba poznać swoje mocne i słabe strony, żeby wiedzieć, co wymaga jeszcze pracy. Jasno powinniśmy też określić swoje zdolności uczenia się. Ogromne znaczenie, zwłaszcza przy wyborze szkoły technicznej ma stan zdrowia, dlatego konieczne są badania przeprowadzone przez lekarza medycyny pracy.

Rozmawiała Ewa Abramczyk-Boguszewska

Paweł Kuzemko jest nauczycielem w Zespole Szkół Drzewnych w Bydgoszczy

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto