MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wypadanie włosów już nie będzie problemem. Naturalna wcierka na porost włosów wzmacnia je i regeneruje. Włosy rosną gęstsze i mocniejsze

Monika Góralska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wypadanie włosów, słabe, pozbawione blasku i rzadkie kosmyki? Wypróbuj naturalną wcierkę na porost włosów. Kozieradka uelastyczni, zagęści i odżywi włosy nie tylko od zewnątrz, ale i od środka. Jej działanie odbudowujące i zagęszczające włosy wzmocnisz pijąc herbatkę z kozieradki. Wypróbuj przepisy.

Spis treści

Czym jest kozieradka i jakie ma właściwości?

Kozieradka pospolita, inaczej kozieradka lekarska (Trigonella foenum-graecum) to roślina z rodziny bobowatych. Nazywana jest także fenegryką, greckim sianem, kozioroźnikiem i bożą trawką. Pochodzi z  Azji i Europy Wschodniej, występuje jednak także w Polsce.

Kozieradka to nie tylko przyprawa, ale też skuteczny środek wzmacniający i pielęgnujący włosy.
Kozieradka to nie tylko przyprawa, ale też skuteczny środek wzmacniający i pielęgnujący włosy. IMAGEMO DESIGN STUDIO/pixabay, lookstudio/freepik

Jak informuje fitoterapeuta dr Henryk Różański, nasiona kozieradki zawierają witaminę C i B1, PP, D, prowitaminę A, żelazo oraz wapń, a także białka (bogate w tryptofan i lizynę), błonnik, tłusty olej (bogaty w witaminę F), saponiny sterydowe, fitosterole, cholinę, flawonoidy, lecytynę, kwercetynę.

Kozieradka stosowana jest głównie jako przyprawa, ale też znana jest ze swoich właściwości dobroczynnie działających na włosy i skórę głowy. Napar z kozieradki czy nasiona w postaci zmielonej dodawane do potraw i stosowane doustnie działają przeciwzapalnie, żółciopędnie, przeciwmiażdżycowo, rozkurczowo i przeciwobrzękowo. Kozieradka wspomaga trawienie, obniża poziom złego cholesterolu i cukru we krwi.

Działa też odżywczo i wzmacniająco, wspiera regenerację i wzrost masy mięśniowej. Kozieradka wspomaga też odchudzanie, ułatwia robienie kupy i pomaga zachować zgrabną sylwetkę.

Jak używać kozieradki do włosów? Zrób herbatę

Kozieradka na włosy wzmacnia je, regeneruje i odbudowuje. Dzięki zawartości białka i żelaza pobudza wzrost włosów i odżywia je. Wcierka z kozieradki działa też przeciwświądowo, wspomaga leczenie łupieżu, reguluje gruczoły łojowe, dzięki czemu włosy mniej się przetłuszczają. Rosną też gęstsze i mocniejsze, a także jest ich zdecydowanie więcej, pojawiają się nowe tzw. baby hair.

Z dobroczynnych właściwości kozieradki na włosy można korzystać, stosując nasiona jako napar do picia lub wcierkę do skóry głowy. Warto jednak połączyć obie te metody, aby od środka i z zewnątrz zregenerować skórę i włosy, a przy okazji wspomóc trawienie, odchudzanie i obniżyć poziom cukru i cholesterolu we krwi. Wypróbuj herbatkę z kozieradki, która oprócz odbudowy włosów, pobudzi też trawienie, wzmocni odporność, a także poprawi nastrój.

Herbatka z kozieradki

Składniki:

  • 2 łyżeczki nasion kozieradki,

  • 250 ml wrzącej wody.

Jak zrobić herbatę z kozieradki?

  1. Nasiona zalej wrzątkiem.

  2. Pozostaw pod przykryciem na ok. 30 minut.

  3. Pij 1-2 razy dziennie.

Napar z kozieradki można wykorzystać także jako tonik do pielęgnacji cery zniszczonej, wrażliwej i suchej oraz trądzikowej. Zewnętrze do przemywania twarzy napar łagodzi stany zapalne skóry takie jak czyraki, ropnie, owrzodzenia i zmiany trądzikowe. Przyspiesza też gojenie ran, zmniejsza obrzęki i worki pod oczami.

Jak zrobić wcierkę na porost włosów z kozieradki?

Chcesz mieć błyszczące, wygładzone, gęstsze i bardziej elastyczne włosy? Wypróbuj wcierkę na porost włosów z kozieradki. Aby ją zrobić, potrzebujesz tylko 2 składników:

  • 1 łyżka nasion kozieradki,

  • 250 ml wrzątku.

Jak zrobić wcierkę na porost włosów i jak ją stosować?

  1. Nasiona kozieradki zalej wrzącą wodą i pozostaw do wystudzenia.

  2. Płyn przelej do buteleczki z atomizerem.

  3. Spryskaj skórę głowy, a następnie zrób masaż i przez kilka minut wmasowuj wcierkę w skórę.

  4. Pozostaw kozieradkę na włosach przez ok. godzinę. Możesz też zostawić na noc.

  5. Najlepiej zawinąć włosy w folię i owinąć ręcznikiem, ponieważ wcierka aktywuje się pod wpływem ciepła.

  6. Następnie spłucz i umyj włosy jak zawsze.

Efekty w postaci zdrowych, lśniących i gęstych włosów oraz odrastających baby hair będą widoczne już po miesiącu regularnego stosowania wcierki z kozieradki najlepiej przed każdym myciem lub codziennie.

Pamiętaj jednak, że nie każdy może stosować kozieradkę na włosy. Mężczyźni chorujący na łysienie androgenowe nie mogą jej używać, ponieważ może nasilić objawy. Natomiast jeśli wypadanie włosów spowodowane jest przez stres, cukrzycę czy zaburzenia hormonalne należy iść do lekarza, zdiagnozować schorzenie i je leczyć, ponieważ stosowanie wcierki w tym przypadku może być mało lub wcale nie skuteczne.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska