Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypowiedzenie umowy o pracę - wzór pdf. Zobacz, kiedy możliwe jest wypowiedzenie przez pracownika

(maw)
Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron to najprostszy, a zarazem najskuteczniejszy, sposób na szybkie zakończenie zatrudnienia.
Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron to najprostszy, a zarazem najskuteczniejszy, sposób na szybkie zakończenie zatrudnienia. Fot. 123RF
Wypowiedzenie umowy o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Prawo dopuszcza też wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika, wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony oraz wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące wypowiedzeń. Z artykułu dowiesz się, jakie masz prawa. Zobacz wzór wypowiedzenia umowy o pracę!

Wypowiedzenie umowy o pracę ZA POROZUMIENIEM STRON - kiedy następuje?

Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron jest to najprostszy, a zarazem najskuteczniejszy, sposób na szybkie zakończenie zatrudnienia.

W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę za porozumieniem stron musi być tylko spełniony jeden warunek: obie strony muszą się zgodzić na takie rozstanie. Porozumienie rozwiązujące jest umową pracodawcy i pracownika o rozwiązanie łączącego ich stosunku pracy w oznaczonym czasie. Kodeks nie reguluje ani treści, ani formy porozumienia. Ze względu na potrzebę zachowania jasności i pewności stanu prawnego porozumienie powinno być zawarte jednak na piśmie.

Co ważne, z propozycją wypowiedzenia umowy o pracę za porozumieniem stron może wystąpić każda ze stron, czyli zarówno pracodawca, jak i pracownik. Wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron może nastąpić albo natychmiast (z chwilą jego zawarcia) albo po upływie pewnego czasu, wskazanego w porozumieniu. Może to być dowolny termin, na który zgodzą się obie strony.

Zgodnie z prawem, na mocy porozumienia stron można rozwiązać każdą umowę o pracę i to w każdym czasie, a więc np. również w trakcie urlopu pracownika, przebywania na zwolnieniu lekarskim czy korzystania przez niego z urlopu wychowawczego. Nie ma też znaczenia, czy pracownik, który chce rozstać się z pracodawcą za porozumieniem stron, pozostaje pod szczególną ochroną przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę (np. jest w ciąży lub przebywa na urlopie macierzyńskim).

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór.
Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór.

Wypowiedzenie umowy o pracę PRZEZ PRACOWNIKA - kiedy następuje?

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika jest możliwe w dwóch sytuacjach.

  1. Pierwsza sytuacja wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika ma miejsce wówczas, gdy zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe.
  2. Druga sytuacja wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika następuje, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika, np. nie płaci pensji w terminie, narusza przepisy o czasie pracy, dopuszcza się mobbingu lub nie zapewnia odpowiednich warunków pracy.

W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. W przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia - wyjaśnia Wojciech Szota, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Bydgoszczy ds. Prawno-Organizacyjnych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika wzór

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas NIEOKREŚLONY - kiedy następuje?

W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony okres wypowiedzenia to czas, jaki musi minąć od zawiadomienia o zamiarze zakończenia umowy o pracę, a jej faktycznym rozwiązaniem. Zależy od tego, ile czasu przepracowaliśmy u danego pracodawcy. 22 lutego 2016 roku weszły w życie zmienione zapisy kodeksu pracy. Zgodnie z nimi, okres wypowiedzenia umów na czas określony i niekreślony jest teraz taki sam. W obu przypadkach do okresu pracy zalicza się wszystkie okresy zatrudnienia u danego pracodawcy, bez względu na sposób ustania stosunku pracy:

  • w przypadku okresu zatrudnienia nieprzekraczającego 6 miesięcy obowiązuje dwutygodniowy okres wypowiedzenia,
  • w przypadku pracy do 3 lat - miesięczny okres wypowiedzenia,
  • gdy staż pracy wynosi powyżej 3 lat, wówczas obowiązuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia.

W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony, jeśli pracownik został zwolniony z przyczyn, które leżą po stronie pracodawcy, należy mu się odprawa. O tym, na jak wysoką kwotę można liczyć, decyduje staż pracy.

Odprawa wynosi odpowiednio:

  • jednomiesięczne wynagrodzenie, gdy byliśmy zatrudnieni krócej niż 2 lata ;
  • dwumiesięczne wynagrodzenie przy zatrudnieniu od dwóch do ośmiu lat,
  • trzymiesięczne wynagrodzenie w przypadku zatrudnienia powyżej ośmiu lat.

W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony na odprawę mogą liczyć tylko pracownicy zwalniani z zakładów zatrudniających ponad 20 osób. W mniejszych firmach pracodawca nie ma obowiązku wypłaty tego świadczenia. Niemniej prawo do uzyskania odprawy może być zapisane w regulaminie wynagrodzenia obowiązującego u danego pracodawcy.

Wypowiedzenie umowy o pracę wzór

Wzór wypowiedzenia umowy o pracę można uzupełnić o motywy rezygnacji.
Wzór wypowiedzenia umowy o pracę można uzupełnić o motywy rezygnacji. Fot. Internet

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas OKREŚLONY - kiedy następuje

W przypadku wypowiedzenia umowy na czas określony nie ma potrzeby podejmowania jakichkolwiek czynności przez którąś ze stron. Umowa rozwiązuje się z upływem terminu, na jaki została zawarta.

Co do zasady, nie ma możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę na czas określony za wypowiedzeniem. Wyjątek dotyczy umowy zawartej na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy, w przypadku której strony dopuściły w umowie o pracę lub późniejszym aneksie możliwość jej rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem.

Umowa terminowa może być jeszcze rozwiązana w przypadku sytuacji szczególnej, jaką jest likwidacja pracodawcy lub ogłoszenia jego upadłości. W takim wypadku umowa na czas określony może być rozwiązana przez każdą ze stron za dwutygodniowym wypowiedzeniem.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska