Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów
1 z 18
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Łabiszyn był gospodarzem XIII Wojewódzkiego Zjazdu Szkół i...
fot. Iwona Woźniak

XIII Wojewódzki Zjazd Szkół i Kół im. Powstańców Wielkopolskich w Łabiszynie [zdjęcia]

Łabiszyn był gospodarzem XIII Wojewódzkiego Zjazdu Szkół i Kół im. Powstańców Wielkopolskich pod hasłem "W gościnie u przyjaciół".
Imprezę zorganizowało Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Łabiszynie z panią Ewą Leżoń na czele. Do pomocy włączyli się Łabiszyński Dom Kultury, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Juliana Gerpe, Łabiszyńska Aktywna Młodzież, Łabiszyńska Drużyna Harcerska, Zespół Szkół w Łabiszynie oraz KGW z Jeżewa. Honorowy patronat nad wydarzeniem miał burmistrz Łabiszyna.
Wśród uczestników byli reprezentanci szkół ze Żnina, Szubina, Rynarzewa, Brzozy, Pakości, Kruszwicy, Inowrocławia (szkoła integracyjna), Złotnik Kujawskich, Janowca Wlkp., Lubostronia i Kcyni.
Zjazd rozpoczął się już o godzinie 9. Najpierw grupa uczniów (szkolne koło miłośników historii oraz koło muzyczne) zaprezentowała program słowno-muzyczny przybliżający tożsamość Łabiszyna. Tym razem wykonawcy głównie skupili się na lokalnej historii Powstania Wielkopolskiego.
Następnie głos zabrali burmistrz Jacek Idzi Kaczmarek, Jacek Pietraszko - prezes Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, wreszcie - jako prezes łabiszyńskiego koła TPPW i organizator wydarzenia - Ewa Leżoń.
Jacek Pietraszko przypomniał, że pomysłodawcą zjazdów był ś.p. Marian Kadow, wieloletni prezes K-P TPPW. - To on 13 lat temu, goszcząc w żnińskiej szkole, której byłem dyrektorem, zaproponował zorganizowanie pierwszego zjazdu. Myślę, że teraz z góry cieszy się, że na tych naszych spotkaniach jest tylu młodych pamiętających o historii.
Ewa Leżoń podkreśliła, że w małej Ojczyźnie - Łabiszynie, wszyscy są jedną drużyną i wystarczyło słowo, aby rozpocząć przygotowania do wspomnianego zjazdu. - Wiedziałam, że mam po swojej stronie pana burmistrza, szkołę i innych wymienionych partnerów przedsięwzięcia.
Część oficjalną zakończyło przejście na cmentarz parafialny, gdzie przy mogile wszyscy oddali cześć powstańcom wielkopolskim, składając kwiaty i zapalając znicze.
Krótko o tym, jakie ważne dla dziejów miasteczka osoby spoczywają na tej nekropolii, powiedział Maciej Banaś.
Po wizycie na cmentarzu młodzież wzięła udział w części rozrywkowej zjazdu.
Atrakcją była gra terenowa "Śladami Powstania Wielkopolskiego". - Przygotowaliśmy pięć baz. Na każdej uczestnicy musieli przez maksymalnie 5 minut wykonać zadanie. Za poprawność był 1 punkt, jednak im szybciej dana grupa je zrobiła, tym lepiej. Wygrywał bowiem ten, kto poradził sobie z zadaniami w jak najkrótszym czasie. W pierwszej bazie należało ułożyć z puzzli krzyż powstańczy, w drugiej wymienić 5 elementów krzyża powstańczego, w trzeciej - obliczyć sumę liczb z dat początku i końca powstania wielkopolskiego, w czwartej uczniowie musieli wskazać na zwrotkę hymnu, w którym jest mowa o Wielkopolsce, a w bazie piątej był slalom ułański - jeden z przedstawicieli szkoły musiał przebiec wyznaczoną trasę z konikiem.
- Chodziło o to, by poprzez zabawę poznawać historię, ale też się integrować - podkreśla Ewa Leżoń.
I miejsce zajęła drużyna z Kcyni, II - z Lubostronia, III - z Pakości. Dla zwycięzców były puchary. Każdy zespół otrzymał też dyplom i pakiet promocyjny.
W konkursie plastycznym "Pamiętamy" dzieci wykonywały prace zespołowe (z opiekunami). Forma była dowolna. Pierwsze miejsce zajął zespół z gimnazjum w Łabiszynie.
Uczestnicy wzięli też udział w zajęciach dodatkowych. Strzelali z łuku, mieli do dyspozycji salę bilardową. W bibliotece mogli m.in. obejrzeć wystawę książek związanych z powstaniem.
- My, jako towarzystwo, podjęliśmy się z entuzjazmem tego zadania, mimo że nie mamy w nazwie imienia Powstańców Wielkopolskich. Jednak pewnie bez naszych partnerów nie dalibyśmy sobie rady. Dziękujemy więc wszystkim za pomoc w organizacji - skomentowała Ewa Leżoń.

Zobacz również

"Razem dla Nikoli". W sobotę koncert charytatywny w Ciekotach

NOWE
"Razem dla Nikoli". W sobotę koncert charytatywny w Ciekotach

Nowy dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie

NOWE
Nowy dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie

Polecamy

Telefony Xiaomi na całym świecie nagle przestały działać! Jak naprawić błąd?

Telefony Xiaomi na całym świecie nagle przestały działać! Jak naprawić błąd?

Swoboda największą nadzieją na medal? ''Ewie trzeba dać największe szanse na podium''

Swoboda największą nadzieją na medal? ''Ewie trzeba dać największe szanse na podium''

Jaka kara za cofanie licznika w samochodzie? Można trafić do więzienia

NOWE
Jaka kara za cofanie licznika w samochodzie? Można trafić do więzienia