Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z myślą o kobietach

Aldona Nocna
W jubileuszowym dla Ciechocinka roku warto przypomnieć osoby zasłużone dla uzdrowiska.

Helena Prawdzic - Kuczalska urodziła się w 1854 r. w Krzemieńcu na Podolu w rodzinie ziemiańskiej. Po konfiskacie przez rząd carski majątku zamieszkała w Warszawie. Kiedy wyjechała do Paryża na studia filologiczne, zainteresowała się wtedy modną wówczas gimnastyką Linga. Trzykrotnie przebywała w Szwecji, by pogłębić swoje umiejętności w zakresie gimnastyki leczniczej. Stała się pionierką

wychowania fizycznego kobiet

w Polsce. W 1892 r. otworzyła w Warszawie pierwszy w kraju Zakład Gimnastyki Szwedzkiej, Leczniczej, Zdrowotnej i Masażu dla Kobiet i Dzieci Heleny Kuczalskiej. Prowadziła również szkołę, która kształciła nauczycielki i nauczycieli wychowania fizycznego. Władze carskie pozwoliły na jej otwarcie po 6 latach starań w 1906 r. Kuczalska, nie czekając na zgodę, prowadziła nieoficjalne kursy kształcące pedagogów poszukiwanej wówczas specjalności.

Znana była nie tylko w Warszawie jako działaczka społeczna. Interesowała się losem dzieci, a w szczególności sposobem spędzania przez nie czasu wolnego. Pracowała w Ogrodach Gier i Zabaw Ruchowych im. W. E. Raua, które organizowały miejsca zabaw dla dzieci. Oprócz tego założyła Towarzystwo Popierania Rozwoju Fizycznego Kobiet i Dzieci. Była inicjatorką Warszawskiego Klubu Wioślarek oraz żeńskiego gniazda "Sokoła"- Towarzystwa Gimnastycznego "Grażyna". Ponadto pisała i

tłumaczyła artykuły

z dziedziny wychowania fizycznego kobiet publikowane na łamach m. in.: "Ruchu", "Zdrowia", "Bluszczu". Jest autorką książki "Pół tuzina komedyjek. Upominek świąteczny i wakacyjny dla moich młodych przyjaciół z Rabki".

Sezony letnie spędzała początkowo w Rabce, potem w Ciechocinku. Przez wiele lat dzierżawiła pensjonat "Zachęta"reklamowany jako zakład z najlepszymi masażystami i masażystkami. Organizowała dla chorych dzieci ćwiczenia gimnastyki leczniczej, a dla zdrowych różne gry i zabawy. Angażowała się w życie społeczne Ciechocinka. Publikowała artykuły wspomnieniowe na łamach "Wiadomości Ciechocińskich".

Po I wojnie światowej, którą spędziła w Rosji, osiadła w Toruniu. Pracowała jako nauczycielka gimnastyki, założyła też własne przedszkole. Nadal angażowała się w działalność różnych organizacji społecznych, za co była odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Helena Kuczalska zmarła w 1927 r. w Toruniu. Pochowana jest na Powązkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska