Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z piernikami do Kraju Środka

(pan)
Dziś siedmioosobowa toruńska delegacja leci do Chin. Przez pięć dni przebywać będzie w Guilin.

     Rok temu nasze miasto odwiedzili chińscy goście z burmistrzem Wang**Yuefei na czele. Zainteresowali się kompleksem wypoczynkowym na "Wodniku", który chcieliby przebudować na park rozrywki, Zaprosili też torunian do złożenia rewizyty w Kraju Środka. Chińczycy zobowiązali się pokryć koszty pobytu torunian, strona polska płaci za przelot.
     Sprawa kto ma wziąć udział w wyprawie do Guilin (więcej radnych czy biznesmenów) podzieliła Konwent Seniorów Rady Miasta. Ostatecznie ustalono, że do Azji poleci siedem osób. Oprócz prezydenta
Michała**Zaleskiego, jego zastępcy Andrzeja Jeziorskiego i wiceprzewodniczącego Rady Miasta Mariana**Frąckiewicza, rektor UMK prof. Jan Kopcewicz, dyrektor Planetarium i przedstawiciel Lokalnej Organizacji Turystycznej Lucjan Broniewicz, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Wojciech Maksymowicz i biznesmen Adam Stando.
     Czterech ostatnich z własnej kieszeni płaci za przelot (koszt to ponad 4 tys. zł). Bilety prezydentów i radnego zostały opłacone z kasy miasta. W wyprawie, w charakterze tłumaczy (ale również na własny koszt) towarzyszyć będzie, mieszkające w Toruniu, polsko-chińskie małżeństwo, państwo
Mar.
     **Oprócz oficjalnych rozmów z burmistrzem Guilin Wang Yuefei i przedstawicielami władz oraz spotkań prasowych, toruńska delegacja będzie mogła lepiej poznać odległe miasto. Zwiedzi m.in. Strefę Najnowszych Osiągnięć Współczesnej Techniki i odbędzie rejs po rzece Lijiang. Zaplanowano także wizytę na tamtejszym uniwersytecie.
     Z Torunia do Guilin zabrane zostaną podarunki stanowiące symbole naszego miasta. Będą oczywiście pierniki, miniaturki Flisaka, a także albumy "Panoramy Torunia", monety, aniołki drewniane oraz znaczki z herbem miasta i Flisakiem.
     Guilin uchodzi za najpiękniejsze miasto Chin. W jego okolicach znajduje się jeden z największych na Ziemi kompleks krasowy, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są tam też jaskinie o egzotycznych nazwach, np. : Zwróconej Perły, czy Trzcinowego Fletu. Milionowe miasto jest jednak także dużym ośrodkiem przemysłowym i naukowym (Uniwersytet Technologii Elektronicznych).
     

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska