Z zimowych aren

(S-G, FREL)
Zobacz co się działo w ostatni weekend w saneczkarstwie, narciarstwie klasycznym, narciarstwie alpejskim i łyżwiarstwie figurowym.

Saneczkarstwo
Brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Turynie, Niemka Tatjana Huefner zwyciężyła w zawodach Pucharu Świata w saneczkarstwie na torze lodowym w Calgary. Wyprzedziła rodaczki: Silke Kraushaar-Pielach, Natalie Geisenberger i Anke Wischnewski. W klasyfikacji PŚ, po dwóch startach (inauguracja odbyła się w amerykańskim Lake Placid), prowadzi Kraushaar-Pielach 185 pkt. Niemiec David Moeller wygrał rywalizację jedynek. W dwójkach triumfowali jego rodacy Patric Leitner i Alexander Resch.

Narciarstwo klasyczne
Norweżka Marit Bjoergen wygrała w sobotę w norweskim Beitostoelen bieg na 10 km techniką dowolną, zaliczany do klasyfikacji Pucharu Świata. Drugie miejsce zajęła jej rodaczka Vibeke Skofterud, a trzecie mistrzyni świata juniorek Charlotte Kalla (Szwecja). Justyna Kowalczyk, jedyna reprezentantka Polski w stawce 63 sklasyfikowanych zawodniczek, w swoim pierwszym starcie w sezonie 2007/2008 uplasowała się na siódmym miejscu.

Na starcie nie stanęła triumfatorka Pucharu Świata w poprzednim sezonie Finka Virpi Kuitunen. Biegu nie ukończyła jej rodaczka Pirjo Muranen. Liderką PŚ (po 2 konkurencjach) jest Bjoergen - 180 pkt. Kowalczyk (36 pkt) jest 12. Mistrzynie świata Norweżki (Astrid Jacobsen, Therese Johaug, Vibeke W. Skofterud i Bjoergen) wygrały rywalizację sztafet 4x5 km. Drugie miejsce w pierwszym w tym sezonie biegu rozstawnym zajęły Niemki Stefanie Boehler, Katrin Zeller, Evi Sachenbacher-Stehle i Claudia Kuenzel-Nystad, tracąc do triumfatorek zaledwie 8,9 sekundy. Trzecie były Finki Aino Kaisa Saarinen, Riikka Sarasoja, Riitta Liisa Roponen i Pirjo Muranen - strata 13,2. Polki nie wystąpiły. Startowało 15 sztafet. Wśród mężczyzn na dystansie 4x10 km triumfowała druga reprezentacja Norwegii (Tore Ruud Hofstad, Martin Sundby, Tor Arne Hetland i Jens-Arne Svartedal). Drugie miejsce ze stratą zaledwie 0,4 sekundy zajęła pierwsza sztafeta Norwegii, biegnąca w składzie Tor Asle Gjerdalen, Morten Eilifsen, Odd-Bjoern Hjelmeset i Eldar Roenning. Sklasyfikowani na trzecim miejscu Rosjanie (Nikołaj Pankratow, Jewgienij Dementiew, Aleksander Legkow i Wasilij Rotczew) stracili do triumfatorów 11 sekund. Polacy nie startowali, w zawodach wzięło udział 19 sztafet.

Mistrz świata Niemiec Axel Teichmann wygrał w sobotę w norweskim Beitostoelen bieg na 15 km techniką dowolną, zaliczany do klasyfikacji Pucharu Świata. Drugie miejsce zajął Czech Lukas Bauer, a trzecie Szwed Anders Soedergren. Polacy nie startowali. Czwarty był kolejny reprezentant Niemiec Rene Sommerfeldt, a piąty najbardziej utytułowany biathlonista, Norweg Ole Einar Bjoerndalen. Po dwóch startach sezonu PŚ na czele klasyfikacji generalnej znajdują się ex aequo Niemcy Axel Teichmann i Josef Wenzl (wygrał inauguracyjne zawody sezonu triumfując w sprincie w Duesseldorfie) - obaj po 100 pkt.

Narciarstwo alpejskie
Reprezentant gospodarzy Jan Hudec wygrał w kanadyjskiej miejscowości Lake Louise zjazd zaliczany do Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. Hudec, z pochodzenia Czech, wyprzedził Amerykanina Marco Sullivana oraz Austriaka Andreasa Budera. Zawody rozegrano na trasie znacznie skróconej z powodu braku śniegu. Liderem PŚ (po 3. zawodach) jest Fin Kalle Palander - 140 pkt.
Włoszka Denise Karbon wygrała w kanadyjskiej miejscowości Panorama slalom gigant zaliczany do alpejskiego Pucharu Świata. To jej drugie zwycięstwo w tej konkurencji w bieżącym sezonie. Karbon wyprzedziła Austriaczkę Elisabeth Goergl i swoją rodaczkę Manuelę Moelgg.

Prowadząca po pierwszym przejeździe Austriaczka Nicole Hosp w drugiej próbie popełniła błędy i zajęła 16. miejsce. Udanie zaprezentowała się Agnieszka Gąsienica-Daniel, która z 25. czasem awansowała do drugiego przejazdu. Ostatecznie Polka zajęła 26. miejsce. Liderką PS (po 3 zawodach) jest Karbon - 200 pkt. Na 44. pozycji sklasyfikowano A. Gąsienicę-Daniel i Katarzynę Karasińską - po 5 pkt. Liderką sl. gig. jest również Karbon.

Łyżwiarstwo figurowe
Amerykanin Johnny Weir i Koreanka Kim Yu- na zwyciężyli w Moskwie w Pucharze Rosji w łyżwiarstwie figurowym, piątej imprezie zaliczanej do cyklu Grand Prix. Najlepszą parą sportową okazali się Chińczycy Zhang Dan i Zhang Hao. Trzecie miejsce zajęli reprezentanci Rosji Juko Kawaguczi i Aleksander Smirnow, którzy zademonstrowali wyrzucanego poczwórnego salchowa. Ten skok wykonano dopiero po raz drugi w historii. W rywalizacji par tanecznych wygrali Rosjanie Oksana Domnina i Maksym Szabalin.