Z życia REGIONU

Artykuł sponsorowany
Tężnie w Ciechocinku
Tężnie w Ciechocinku fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Rusza rewitalizacja ciechocińskich tężni

Symbol Ciechocinka, zespół największych w Europie drewnianych tężni już wkrótce odzyska dawny blask. Odnowione zostaną wymagające pilnej modernizacji dwie tężnie (nr 1 i 3). Remont przejdzie również budynek przepompowni solanki. Wykonawca inwestycji – konsorcjum płockich firm – jeszcze w marcu wejdzie na plac budowy.

- Ciechocińskie tężnie są unikatowym zabytkiem techniki. Tworzą niepowtarzalny mikroklimat, który przyciąga turystów i kuracjuszy z całego świata. Ich stan wymaga natychmiastowej interwencji. Rewitalizacja pozwoli na lepsze wyeksponowanie historycznych elementów architektonicznych. Zadanie jest bardzo kosztowne. Pracujemy nad mechanizmem finansowym, który w przyszłości pozwoli zapewnić środki na bieżące prace naprawcze, by uniknąć sytuacji, jaką mamy obecnie – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Inwestorem rewitalizacji jest Uzdrowisko Ciechocinek, które administruje kompleksem tężni w imieniu samorządu województwa. W wyniku przetargu spółka wyłoniła wykonawców inwestycji – jest to konsorcjum płockich firm: Firma Remontowo-Budowlana Lipowski oraz Zakład Usług Budowlanych Arbi Robert Zakrzewski i Usługi Blacharsko-Dekarskie Marzena Seklecka.
Rewitalizacja dotyczy dwóch zabytkowych tężni – drewnianych obiektów mierzących 15 metrów wysokości i 10 metrów szerokości. Długość tężni nr 1 to 655 metrów, tężnia nr 3 mierzy 363 metry długości. Zakres inwestycji obejmuje odtworzenie zniszczonych elementów konstrukcyjnych, w tym wymianę drewnianych pali, oraz naprawę fundamentów. Wyremontowane zostaną pomosty górne i dolne oraz zbiorniki solankowe. Tężnie pokryje nowa tarnina. Renowację przejdzie zabytkowy wiatrak tężni nr 3 (obecnie nieczynny, przed laty służący do tłoczenia solanki z wykorzystaniem siły wiatru). Obiekty zostaną dobrze oświetlone, jak w przypadku cennych zabytków.
Teren wokół rewitalizowanych tężni zostanie zagospodarowany; pojawią się nowe alejki spacerowe z zatoczkami wypoczynkowymi wyposażonymi w ławki.
Gruntowny remont czeka także budynek przepompowni solanki. Wykonawcy położą nowy dach i odnowią elewację. Wewnątrz pojawią się nowe posadzki i okładziny ścienne odporne na działanie solanki. Zakres prac obejmuje również wymianę elementów instalacji elektrycznej i remont trzech pomp solankowych.
Zakończenie prac modernizacyjnych zaplanowano na koniec 2021 roku. Wartość całej inwestycji to 21,6 miliona złotych. Realizacja zadania możliwa jest dzięki 15 milionom złotych dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ramach wsparcia na rozwój tak zwanych potencjałów endogenicznych województwa.
Chodzi o wykorzystanie dla rozwoju regionu istniejących zasobów przyrodniczych, przestrzennych i kulturowych. W Kujawsko-Pomorskiem zidentyfikowano trzy takie dziedziny – turystykę, uzdrowiska i kulturę. Uruchomienie specjalnych środków na ten cel to efekt renegocjacji Regionalnego Programu Operacyjnego prowadzonych przez marszałkowską administrację z Komisją Europejską. W wyniku zabiegów marszałka Piotra Całbeckiego Unia Europejska zgodziła się przeznaczyć na ten obszar działań 25 milionów euro, czyli około 107 milionów złotych.

Tężnie w liczbach:

  • 655 metrów – długość tężni nr 1
  • 363 metry – długość tężni nr 3
  • 15 metrów – wysokość tężni
  • 21,6 mln złotych – wartość inwestycji
  • 15 mln złotych – wartość dofinansowania w ramach RPO WK-P
  • 1824-1828 – w tych latach powstały tężnie nr 1 i 2
  • 1853 – w tym roku wybudowano tężnię nr 3

Nowoczesna szkoła dla dzieci ze specjalnymi potrzebami

Wizualizacja powstającego budynku SOSW im. Korczaka w Toruniu

Uczniowie Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Toruniu będą uczyć się zawodu w nowoczesnych pracowniach. Powstanie tu też przedszkole dla dzieci ze specjalnymi potrzebami. W „Korczaku” właśnie ruszyły prace budowlane.
- Dzięki startującej inwestycji podopieczni placówki zyskają nowoczesną przestrzeń nauki, integracji i rehabilitacji - mówi marszałek Piotr Całbecki.

Warsztaty nauki zawodu

Projekt obejmuje budowę nowego kompleksu warsztatów kształcenia zawodowego ze specjalistycznym wyposażeniem, basenu rehabilitacyjnego oraz boiska, a także modernizację internatu i pracowni kształcenia praktycznego.
Ośrodek będzie dysponował jedynym w regionie basenem z przeciwprądem, dzięki któremu możliwe jest pływanie w miejscu, co pozytywnie wpływa na rehabilitację narządów ruchu, i podnośnikiem, który ułatwia wejście do basenu i pływanie osobom niepełnosprawnym.
Wchodząca w skład KPSOSW branżowa szkoła I stopnia, kształci uczniów w 11 zawodach: kucharz, cukiernik, fryzjer, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, krawiec, stolarz, monter sieci i instalacji sanitarnych, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, pracownik pomocniczy krawca, pracownik pomocniczy stolarza, asystent fryzjera.

Przedszkole dla dzieci ze specjalnymi potrzebami

Powstaje tu także nowe przedszkole specjalne dla 26 dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, niepełnosprawnością ruchową, niepełnosprawnościami sprzężonymi, autyzmem, a także z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu. Dzieci będą korzystały z zajęć rehabilitacyjnych i integracyjnych, między innymi integracji sensorycznej i logopedycznej czy muzykoterapii. Po ukończeniu nauki w przedszkolu każde dziecko będzie mogło kontynuować naukę w szkole specjalnej. Przedszkole przyjmie pierwsze maluchy już od 1 września 2021 roku.
Całkowita wartość inwestycji wynosi 33,5 miliona złotych, większość, 21 milionów złotych, pochodzi z budżetu województwa, pozostała kwota to dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

W dedykowanym dzieciom i młodzieży z dysfunkcją słuchu Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. gen. Stanisława Maczka w Bydgoszczy trwają zaawansowane prace na budowie nowego budynku warsztatów praktycznej nauki zawodu, w których kształcić się będą m.in. przyszli technicy informatycy i elektronicy.

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W kompleksie pałacowym w Wieńcu w powiecie włocławskim powstaje Kujawskie Centrum Muzyki, prowadzone przez marszałkowski Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny. Będą tam organizowane koncerty, spektakle teatralne, konferencje, spotkania muzyczne, warsztaty teatralne i wokalne, zaś w miesiącach letnich koncerty na świeżym powietrzu.

Fot. Sky Drone Studio dla KPIM

Finiszuje budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Trwają prace wykończeniowe, procedury odbiorowe i instalacja wyposażenia, w tym sprzętu i aparatury medycznej najnowszej generacji. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach naszego medycznego pakietu stulecia, czyli samorządowego wojewódzkiego programu modernizacji najważniejszych w Kujawsko-Pomorskiem placówek służby zdrowia. Koszt wyniesie 560 mln zł. W połowie roku do nowych pomieszczeń przeniosą się poradnie przyszpitalne, a oddział ratunkowy i zespół sal operacyjnych, którym dedykowano przestrzenie w nowym budynku głównym, do końca roku.

Materiał oryginalny:

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3