Za co cenimy dziś nasze babcie i dziadków - wyniki badań

  Za co cenimy dziś nasze babcie i dziadków - wyniki badań

  Bogna Skarul

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Za co cenimy dziś nasze babcie i dziadków - wyniki badań
  1/4

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  Polacy najbardziej cenią swoich dziadków za ciepło i uśmiech (48,2 proc.), a ponad połowa z nas chciałaby wyrazić im swoją wdzięczność przez wspólne spędzanie czasu (53,1 proc.), okazywanie troski o ich zdrowie (32,5 proc.

  Radość z dziadków  Babcia utożsamiana jest z sercem na dłoni, a dziadek z ciekawą przygodą. Każda chwila z nimi może być rodzinnym i wyjątkowym czasem. Ich święto obchodzimy właśnie 21 i 22 stycznia. O dziadkach w tych dniach pamięta 45,7 proc. z nas.

  Polacy cenią dziadków najbardziej za ciepło i uśmiech (48,2 proc.), ale również za opowieści o rodzinnej historii (42,9 proc.) i ciekawe rozmowy (40,1 proc.).

  Okazuje się, że czas spędzony z dziadkami daje możliwość skorzystania z dobrych porad i ich doświadczenia życiowego. W wyniku postępu cywilizacyjnego relacje na tyle się zmieniły, że jak podkreślają psycholodzy to właśnie dziadkowie przekazują radość życia, poczucie wartości i tzw. kręgosłup moralny, który warto w życiu mieć.

  To właśnie troska i zaangażowanie dziadków w nasze sprawy (34 proc.) oraz okazywanie wsparcia w każdej sytuacji (37,6 proc.) powodują, że jeszcze bardziej ich doceniamy.

  Kwestie materialne, takie jak prezenty czy kieszonkowe, są praktycznie na końcu listy.

  Czy to dlatego, że dziadkowie chętnie dzielą się tym, co mają bezwarunkowo? Z pewnością tak. Przyjmują na siebie odpowiedzialność za przekazywanie młodym wszystkiego, co najlepsze.

  Poza tym Polacy chętnie poznają tradycję, która nie wypływa z książek, a jest przekazywana z pokolenia na pokolenie podczas np. przekazywania tradycyjnych przepisów (30,3 proc.), wspólnego przygotowywania posiłków (20 proc.) zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania oraz wspólnych aktywności.

  Za co Polacy cenią dziadków?  Jak wynika z badania opinii marki Optima Polacy najbardziej cenią swoich dziadków za ciepło i uśmiech, tak w ankiecie powiedziało 48,2 proc. respondentów, a ponad połowa chciałaby wyrazić im swoją wdzięczność przez wspólne spędzanie czasu (53,1 proc. odpowiedzi), okazywanie troski o ich zdrowie poprzez kupowanie leków i suplementów diety (32,5 proc.) oraz zdrowych produktów żywnościowych (24 proc.). Wszystko po to by radość z dziadków mogła trwać optymalnie jak najdłużej.

  Długość życia  Chcielibyśmy, aby nasi dziadkowie żyli jak najdłużej, ale powinniśmy również zwrócić uwagę, na jakość ich życia, która ma ogromne znaczenie, by ta radość z dziadków mogła trwać. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2016 rok wynika, że mężczyźni w Polsce żyli przeciętnie 73,9 lat, natomiast kobiety 81,9 lat. W porównaniu z 1990 roku żyjemy dłużej odpowiednio o 7,7 i 6,7 lat. Jak wynika z zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, a także Instytutu Żywności i Żywienia, to sposób w jaki się odżywiamy znacząco wpływa na ryzyko wystąpienia niektórych chorób.

  Dzień babci i dziadka - przedszkolaki składają życzenia  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  To warto zobaczyć

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Pomorskiej za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Pomorskiej za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

  Pokaż się w internecie! >> Zapisz się za darmo do lokalnej bazy firm.

  Pokaż się w internecie! >> Zapisz się za darmo do lokalnej bazy firm.