Za ile do plecaka

Michał Nowicki
Wiele artykułów najtańszej szkolnej wyprawki nie kosztuje więcej niż złotówkę, lecz po podsumowaniu wszystkich wydatków można złapać się za głowę.

     Najdroższe są plecaki. Ich ceny rozpoczynają się od trzydziestu złotych. - Są też takie, które już w hurtowni kosztują ponad sześćdziesiąt, ale ich nie sprowadzamy, ponieważ nie znajdziemy nabywców - _mówi Dorota Wesołowska, właścicielka księgarni na radziejowskim rynku. Plecaki wzbudzają też największe emocje wśród przyszłych uczniów. - _Dzieci często proszą o ten, który same wybrały. Jeśli nie jest on dużo droższy od innych, to rodzice ulegają - mówi Barbara Fajkowska, sprzedawczyni sklepu "Świat Dziecka" przy ul. Kilińskiego.
     Najtańsze są zeszyty trzydziestodwukartkowe, kosztują 50 gr., podobnie jak linijki. Długopisy można dostać za 40 gr., czterokolorowy zestaw pisaków za złotówkę. Po kilkadziesiąt groszy kosztują pędzelki, gumki do mazania, cyrkle, temperówki, ołówki i wiele innych artykułów. Droższe są jedynie piórniki (od 4 zł) , worki na obuwie (od 4 zł) oraz tenisówki (od 11 zł).
     Można oczywiście dostać przybory, za które należy zapłacić więcej. Zeszyty z lakierowanymi okładkami są ponad dwa razy droższe od zwykłych. Podobnie jest z pozostałymi szkolnymi towarami. - Dzisiaj prawie wszyscy pytają o najtańsze przybory. Na sprzedaż droższych nie ma co liczyć - _mówi Henryk Jasiński, właściciel sklepu wielobranżowego przy ul. Kościuszki. Nawet ze zbyciem niedrogiego towaru jest kłopot. - _Kiedyś rodzice przychodzili kupować rzeczy potrzebne na wrzesień już w czerwcu, by mieć spokój przez wakacje. Teraz ruch zaczyna się po rozpoczęciu nauki - twierdzi. Również inni mają podobne zdanie. - Wszyscy biorą jak najmniej, nie robią zapasów. Dokupują w trakcie roku - dodaje Dorota Wesołowska.
     Ile trzeba wydać na najtańszą wyprawkę? My do plecaka postanowiliśmy włożyć 10 zeszytów, dwa długopisy i ołówki, gumkę do mazania, kredki w dwunastu kolorach, piórnik, nożyczki, linijkę, ekierkę, cyrkiel, temperówkę, blok rysunkowy, pisaki, plastelinę, farbki do malowania oraz pędzelek oraz worek z trampkami. Po podliczeniu suma przekroczyła 100 zł. Jeśli w rodzinie jest kilku uczniów, to koszty wyposażenia dzieci do szkół jest naprawdę sporym obciążeniem domowego budżetu.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie