Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bramy nie było w rejestrze zabytków, więc szkoła ją rozebrała

Redakcja
brama, toruńska, zabytkowa brama, konserwator zabytków, zabytek, kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa
brama, toruńska, zabytkowa brama, konserwator zabytków, zabytek, kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa Aero. Zdjecie pochodzi z forum BSMZ Bunkier
O rozbiórce jednej z dwóch zabytkowych bram przy ul. Toruńskiej, na forum Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "Bunkier", poinformował użytkownik "Aero". Wywołało to falę krytycznych komentarzy. Internauci obawiają się, że pozostała brama zostanie również rozebrana.

Zobaczyć obie bramy można już tylko na pamiątkowych zdjęciach użytkownika forum o nicku "Aero", który zdążył je sfotografować. Bramy zachodnia i wschodnia znajdowały się w odległości kilkudziesięciu metrów od siebie, po prawej i lewej stronie działki przy ul. Toruńskiej 55-57. Są to prawdopodobnie pozostałości po dwóch ceglanych bramach wjazdowych na teren dawnej cegielni i tartaku. W tym miejscu tartak jest zaznaczony na mapie z 1933 roku.

Na wspomnianej działce obecnie inwestycję prowadzi Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa. Nakładem około 8 mln. zł powstaje kompleks dydaktyczny uczelni. Rozebrana brama zachodnia znajdowała się na posesji zajmowanej przez szkołę.

Co na to konserwator zabytków?
Do Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków nie dotarł żaden wniosek o zaopiniowanie rozbiórki ceglanej bramy, stojącej przy ul. Toruńskiej - informuje portalbydgoski.pl, który zaniepokojony sytuacją, zwrócił się o jej wyjaśnienie do rzecznika ratusza Piotra Kurka. - Decyzja o rozbiórce, bez konsultacji ze służbami konserwatorskimi, została podjęta przez właściciela obiektu - cytuje wypowiedź rzecznika portalbydgoski.pl.

Tak wyglądała rozebrana brama.

Koparką w bramę
Zapytałem mieszkańców ul. Toruńskiej czy coś widzieli.
- Bramę rozebrano jakieś dwa miesiące temu w okolicach stycznia. Rozebrano ją przy pomocy koparki - dodaje lokatorka sąsiedniej posesji.

Rzecznik szkoły o bramie
O wyjaśnienia poprosiłem Monikę Żuchlińską rzecznika prasowego Kujawsko - Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy w jej siedzibie przy ul. M. Piotrowskiego.
- Rozebrana brama znajdowała się na działce należącej do szkoły na wprost bramy wjazdowej na teren budowy. W czasie wjazdu samochodu ciężarowego na budowę została ona przez nieuwagę uszkodzona - informuje rzecznik.
- Ponieważ jej stan zagrażał przechodniom i samochodom, a obiekt nie był wpisany do rejestru zabytków, decyzją kanclerza szkoły bramę rozebrano - dodaje Monika Żuchlińska.

Co dalej z bramą wschodnią?
Czy podobny los spotka bramę wschodnią, która graniczy ze szkołą?
Bramy można przecież było odrestaurować, uzupełnić brakujące cegły. Obie razem mogłyby doskonałe tworzyć elementy małej architektury. Umiejscowione po lewej i prawej stronie nowego gmachu mogłyby strzec wejścia do uczelni i pamięci o historii tego miejsca. Stało się inaczej.

Zobacz też: "Pomorska" apeluje: ocalmy resztki naszego dziedzictwa!



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Bramy nie było w rejestrze zabytków, więc szkoła ją rozebrała - Bydgoszcz Nasze Miasto

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto