Zadbaj o bezpieczeństwo za kółkiem, czyli co warto wiedzieć o ubezpieczeniach samochodowych

materiał informacyjnyZaktualizowano 
Każdy posiadacz samochodu wie doskonale, że jest on nie tylko wygodnym środkiem lokomocji, ale również obowiązkiem. Dbanie o bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego jest dla każdego kierowcy powinnością. Niestety, nawet najbardziej uważna jazda nie daje nam pewności, że nic się nie wydarzy. Warto być przygotowanym na skutki kolizji i wypadków. Pomóc nam w tym może wybór odpowiednich ubezpieczeń samochodowych. Na co warto zwrócić uwagę poszukując idealnej polisy? Przekonajmy się.

Ubezpieczenie OC - twój obowiązek

Podczas stłuczki szkody ponosi zazwyczaj zarówno sprawca zdarzenia, jak i jego ofiara. Polskie ustawodawstwo zabezpiecza interesy obydwu stron. Sprawca zdarzenia nie musi bowiem ponosić kosztów naprawy auta poszkodowanej osoby, zaś ona może liczyć, że nie zostanie bez środków na usunięcie szkód. Wszystko to dzięki ubezpieczeniu OC, czyli od odpowiedzialności cywilnej. Jest ono w naszym kraju obowiązkowe, a kary za jego brak są bardzo dotkliwe. Dzięki temu interesy osób poszkodowanych w zdarzeniach drogowych są doskonale chronione.

Ubezpieczenie OC musi zostać zakupione najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. W sytuacji, w której kierowca, który spowodował stłuczkę, nie posiada ważnej polisy OC, osoba poszkodowana otrzyma co prawda pieniądze na naprawę szkód z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego - jest więc zabezpieczona. Sprawca jednak musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami oraz wysokimi kosztami, jakie będzie zmuszony ponieść.

Właśnie dlatego wybór polisy OC ma ogromne znaczenie. Należy również pamiętać o przestrzeganiu terminów przedłużenia polisy (lub zakupu nowej). Na szczęście, w dzisiejszych czasach większość ubezpieczycieli dba o interesy swoich klientów poprzez wysyłanie im przypomnień o kończącym się terminie ubezpieczenia. To spore ułatwienie, o które warto zapytać swojego agenta ubezpieczeniowego.

Czego oczekiwać po dobrym ubezpieczeniu OC?

Bardzo wielu kierowców, którzy poszukują polisy OC, uważa, że skoro ubezpieczenie to chroni przede wszystkim interesy innych osób, a nie nasze własne, wystarczy zakupić najtańszą możliwą polisę. To błędne myślenie, które może narazić nas na straty. Warto bowiem pamiętać, że jeśli ubezpieczenie samochodowe nie pokryje całości kosztów naprawy samochodu, poszkodowany może dochodzić swoich roszczeń równie prywatnie, na drodze sądowej, co narazi nas na bardzo duże koszty. Wybierajmy więc polisy OC znanych i cenionych towarzystw ubezpieczeniowych, które słyną z terminowej wypłaty odszkodowań. Pamiętajmy również, że wbrew obiegowej opinii ubezpieczenie OC może chronić również nasze interesy. Jak to możliwe? To bardzo proste - coraz częściej ubezpieczyciele zapewniają nam bowiem w ramach tejże polisy udogodnienia również dla sprawców zdarzeń drogowych. Mowa między innymi o pomocy drogowej czy darmowym holowaniu pojazdu. Poszukując ubezpieczenia OC dokładnie sprawdzajmy więc OWU czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

Dzięki temu będziemy wiedzieli na co możemy liczyć. Oszczędności poszukujmy zaś w atrakcyjnych pakietach oraz zniżkach za bezszkodową jazdę, które oferuje coraz więcej ubezpieczycieli w naszym kraju.

Wygodne sposoby płatności - dopasuj je do siebie

Wszyscy doskonale wiemy, że zakup polisy OC to czasem spory wydatek, którego jednak nie możemy pominąć ze względu na przepisy prawa i własne bezpieczeństwo. Nie oznacza to jednak, że musimy narażać nasz domowy budżet na poważne przeciążenie. Obecnie coraz więcej firm ubezpieczeniowych wyróżnia się sporą elastycznością i chętnie dopasowuje do potrzeb klienta. Dzięki temu koszt polisy ubezpieczeniowej możemy podzielić na wygodne raty. Zdarzają się już firmy ubezpieczeniowe, które pozwalają swoim klientom płacić niską, nieodczuwalną składkę miesięczną. Warto więc sprawdzić oferty oraz zapytać swojego agenta o taką możliwość i sprawić, by koszt ubezpieczenia samochodowego przestał być dla nas problemem.

Autocasco, czyli ochrona dobrowolna

Ubezpieczenie OC chroni kierowcę w przypadku kolizji spowodowanej z jego winy. Dzięki niemu nie musi ponosić wydatków związanych z naprawą samochodu ofiary zdarzenia drogowego. Sytuacje, w których samochód sprawcy nie zostaje uszkodzony, są jednak rzadkością. W związku z tym, jeśli jesteśmy sprawcami stłuczki, z kosztami naprawy własnego samochodu musimy borykać się samodzielnie. Co więcej, ubezpieczenie OC nie chroni nas w przypadku kradzieży, zalania auta, poważnej awarii oraz w wielu innych wypadkach losowych.

Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej polskich kierowców nie ma zamiaru ryzykować i decyduje się na zakup ubezpieczenia Autocasco. Czym jest AC? Jest to dobrowolne ubezpieczenie samochodowe, które chroni interes kierowcy - również w przypadku gdy to on jest sprawcą zdarzenia drogowego, choć nie tylko. Posiadając polisę AC możesz otrzymać środki na naprawę swojego auta, które uległo uszkodzeniu w wyniku stłuczki lub zdarzenia losowego (pożar, skutki wichury, zalanie). Ten rodzaj polisy chroni cię również w przypadku kradzieży auta - możesz wówczas otrzymać odszkodowanie o wysokości równej wartości pojazdu. Dzięki temu jego utrata będzie znacznie mniej dotkliwa.

Co powinno obejmować dobre ubezpieczenie AC?

W dzisiejszych czasach oferty ubezpieczeń AC są różnorodne i pozwalają na dopasowanie ich do potrzeb poszczególnych klientów. Istnieją jednakże aspekty, które powinny być ujęte w każdej z polis tego typu.

Pierwszym z nich jest ubezpieczenie od kradzieży - to punkt, który powinien znaleźć się w umowie ubezpieczenia. Poza tym zwróćmy baczną uwagę na to, od jakich zdarzeń losowych ubezpiecza cię polisa, którą jesteś zainteresowany. Sprawdź czy obejmuje ona również np. ochronę szyb. Ponadto warto pamiętać, że dobre towarzystwa ubezpieczeniowe ustalają ze swoim klientem sposób likwidowania szkody w pojeździe - czy auto poddane zostanie kasacji, czy naprawę przeprowadzać będzie się w autoryzowanym serwisie, czy zajmować będzie się tym kierowca, czy też woli pozostawić te kwestie ubezpieczycielowi. Dowiedz się, czy polisa obejmuje także otrzymanie samochodu zastępczego, czy możesz liczyć na bezpłatne holowanie auta przez ubezpieczyciela oraz czy ubezpieczenie samochodowe obejmuje również bagaż znajdujący się w pojeździe. Dokładne zapoznanie się z wszystkimi warunkami Autocasco to gwarancja, że twoja ochrona będzie pełna i dostosowana do twoich potrzeb. Nie podejmuj więc decyzji pochopnie i nie obawiaj się zadawania
pytań - dobry agent ubezpieczeniowy zrobi wszystko by rozwiać twoje wątpliwości i znaleźć odpowiednie rozwiązania, dzięki którym będziesz czuć się bezpiecznie.

Dodatkowe ubezpieczenia - o co rozszerzyć swoje AC?

Nawet najlepsze ubezpieczenie Autocasco może nie spełniać całkowicie oczekiwań. Nasze potrzeby są bowiem różne. Ktoś, kto jeździ wyłącznie po mieście potrzebuje innych zabezpieczeń niż osoba podróżująca samochodem po całej Europie. Dlatego też dobre firmy ubezpieczeniowe oferują możliwość rozszerzenia polisy AC tak, by w pełni odpowiadała ona potrzebom danego kierowcy.

Przykładowo - możesz zdecydować się na rozszerzenie swojej polisy na teren Europy. Dzięki temu, nawet w przypadku kolizji tysiące kilometrów od domu, nie zostaniesz bez pomocy i wsparcia. Rozwiązaniem, które ucieszy miłośników udoskonalania swoich aut, będzie zaś z pewnością ubezpieczenie wyposażenia dodatkowego samochodu. Jeśli zainwestujesz w drogi zestaw car audio lub ogrzewanie postojowe możesz zapewnić tym elementom ochronę, dzięki której poniesiony przez ciebie wydatek nie będzie stracony, jeśli zdarzy się sytuacja, w której uszkodzisz swoje auto. To tylko niektóre z propozycji rozszerzeń ubezpieczenia AC, które warto wziąć pod uwagę. Są one bowiem na tyle różnorodne, że każdy z nas może znaleźć idealną opcję dla siebie.

W pakiecie taniej

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem ubezpieczenia Autocasco, z pewnością jesteś przygotowany na dodatkowy wydatek. Warto jednak mieć świadomość, że wbrew obiegowej opinii nie musi być on wcale tak duży jak myślisz. Towarzystwa ubezpieczeniowe, chcąc zachęcić klientów do wykupywania pełnej ochrony swojego samochodu, coraz częściej oferują bowiem atrakcyjne pakiety ubezpieczeń obejmujące zarówno polisę OC jak i AC. Decydując się na zakup takiego pakietu możesz zmniejszyć koszt ubezpieczenia samochodowego nawet o kilkanaście-kilkadziesiąt procent, co daje naprawdę spore oszczędności. Warto więc zapytać swojego ubezpieczyciela o taką opcję oraz rozejrzeć się po ofertach innych towarzystw. Konkurencja na rynku ubezpieczeń samochodowych jest bowiem duża - dzięki temu znalezienie atrakcyjnej oferty nie jest obecnie trudnym zadaniem. Tym bardziej, że z pomocą przychodzi nam Internet. Znajdziemy w nim kalkulatory i porównywarki, dzięki którym łatwo obliczysz ile kosztować będzie twoje ubezpieczenie.

Ciekawe oferty dostępne na naszym rynku

Mówiąc o konkurencyjnych i ciekawych ofertach ubezpieczeń samochodowych, warto wspomnieć o firmach, które oferują naprawdę dobre warunki, a przy tym są towarzystwami ubezpieczeniowymi o potwierdzonej renomie i doświadczeniu. Wśród takich firm wymienić możemy z całą pewnością AXA. Firma ta oferuje bowiem nie tylko atrakcyjne pakiety OC+AC, ale również szereg zniżek i promocji (np. zniżka na ubezpieczenie drugiego pojazdu czy rabat na ubezpieczenie nieruchomości, jeśli posiadasz ubezpieczenie samochodowe AXA Direct). Co więcej, jest to towarzystwo ubezpieczeniowe, które działa na polskim rynku już od wielu lat. Możesz więc mieć pewność, że jest to firma wypłacalna, a ewentualne uzyskanie odszkodowania nie będzie problemem. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, co oferuje kierowcom AXA, koniecznie odwiedź stronę internetową

https://axa.pl/samochod-ubezpieczenia/.

Jak widzisz, w dzisiejszych czasach ubezpieczenia samochodowe dają nam sporo możliwości. Chronią nas nie tylko przed konsekwencjami kolizji spowodowanych z naszej winy, ale również wówczas, gdy sami staniemy się ofiarą wypadku lub zdarzenia losowego. Pomagają w sytuacjach awaryjnych oraz zabezpieczają naszą kieszeń na wypadek kradzieży. Słowem, to kompleksowa ochrona, z której warto korzystać.

polecane: FLESZ: 10 matek, które zmieniły świat

Wideo

Materiał oryginalny: Zadbaj o bezpieczeństwo za kółkiem, czyli co warto wiedzieć o ubezpieczeniach samochodowych - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3