Jeśli urząd antomonopolowy wyrazi zgodę, kruszwickie "Tłuszcze" przejmą Zakład Produkcji Tłuszczu w Szczecinku, który produkuje znane margaryny i miksy.

Czytaj też: KRUSZWICA. Zakłady Tłuszczowe ponad 50 procent zysku przeznaczyły na dywidendę

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek Zakładów Tłuszczowych Kruszwica SA w sprawie wyrażenia zgody na zakup Zakładu Produkcji Tłuszczu w Szczecinku (woj.

zachodniopomorskie). To firma należąca do spółki Małpka, kontrolowanej przez rodzinę Świtalskich. "Szczecinek" znany jest z margaryn i tzw. miksów, m.in. Benevita i Palma. - Do czasu uzyskania zgody UOKiK nie komentujemy tej transakcji - usłyszeliśmy od Ewy Sielickiej, rzecznika prasowego ZT Kruszwica.

Czytaj też: KRUSZWICA: Kryzys nie dotknął Zakładów Tłuszczowych

Zakłady Tłuszowe Kruszwica. Większa gama margaryn

Po przejęciu kolejnego zakładu nadgoplański potentat poszerzyłby gamę swoich "smarowideł", wśród których są tak znane marki jak Manuel, Masmix, Benevil, Smakowita, Mleczna z Kruszwicy, Zwykła z Kruszwicy oraz Masło Roślinne MR. Najbardziej znanym produktem ZT jest znakomity Olej Kujawski, określany jako marka flagowa.

"Kruszwica" konsekwentnie konsoliduje rodzimy rynek tłuszczów roślinnychod kilku lat. Wcześniej wchłonęła zakłady w Brzegu, Gdańsku i Warszawie.

Zakłady Tłuszczowe Kruszwica: krajowy potentat

Zakłady Tłuszczowe Kruszwica, będące częścią Grupy Bunge to największy w Polsce i jeden z największych w Europie Środkowej producentów tłuszczów roślinnych. Specjalizuje się w produkcji olejów butelkowanych, margaryn oraz tłuszczów dla potrzeb przemysłowych. Obecnie "Tłuszcze" mają cztery zakłady produkcyjne: w Kruszwicy, Brzegu, Gdańsku i Warszawie. Najprawdopodobniej wkrótce dołączy do nicj zakład w Szczecinku. W roku ubiegłym "Kruszwica" osiągnęła przychody w wys. 2,3 mld zł, a jej zysk wyniósł blisko 30 mln zł.

W GRUPIE BUNGE: Właściciele ZT Kruszwica - Grupa Bunge jest jednym z największych na świecie przetwórców nasion oleistych. Działa w ponad 30 krajach, ma 450 zakładów produkcyjnych i zatrudnia ponad 25 tys. osób.

Czytaj też: Lista 500 Polityki 2011. Z każdym rokiem jest na niej coraz więcej firm z Kujawsko-Pomorskiego [aktualna lista]