MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kontakt - pub dla niepełnosprawnych

Ewa Piątek
Ewa Piątek
profil Pubu Kontakt na Facebooku
Pub Kontakt w podwórzu przy ul. Focha 18 otwarty jest od wtorku do soboty w godz. 16.00 – 2.00. To miejsce integracji osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych. Działa co prawda od października ubiegłego roku, jednak teraz, na wiosnę, warto bydgoszczanom o nim przypomnieć.

- Wiadomo, że zimowe warunki pogodowe zwłaszcza osobom niepełnosprawnymutrudniają wychodzenie z domu, ale liczę na to, że wiosną pojawi się więcej klientów – mówi Aneta Bojanowska, założycielka Pubu Kontakt.
Dotychczas najliczniejszą grupę gości stanowiły osoby niedosłyszące, ale już coraz częściej do pubu przychodzą osoby niedowidzące.

Jak powstał Pub Kontakt?
Anetę Bojanowską do stworzenia miejsca nastawionego na integrację osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych zainspirowało życie codzienne. – Mój mąż jest osobą niesłyszącą i wychodząc, często widzieliśmy, że ludzie dziwią się, kiedy ktoś miga, czy że obsługa osób składających zamówienie w sposób nietradycyjny sprawia pewne trudności – mówi Aneta. – Poza tym pub jest owocem mojego wykształcenia, bo zawodowo zajmuję się pracą z niepełnosprawnymi.

Jak wygląda integracja w Pubie Kontakt?
- Osoby niedosłyszące i inni goście faktycznie często ze sobą rozmawiają, na razie jednak ta integracja jest ograniczona, bo być może za mało o nas słychać – przyznaje Aneta Bojanowska. Ale najbliższy czas w klubie zapowiada się ciekawie.

Ogródek piwny i prezentacje talentów
Od kwietnia lokal poszerzy się o ogródek piwny – i to bardziej przestrzenny niż zwykłe ogródki przy klubach, by mogła się po nim poruszać osoba na wózku inwalidzkim. Wkrótce odbędzie się też wieczorek poetycki, warsztaty dobierania biustonosza, a wpływ na program imprez w klubie będzie też zapewne miała nawiązana właśnie współpraca z niepełnosprawnymi studentami WSG.

W tej chwili w Kontakcie obejrzeć można wystawę niedowidzącej malarki. W czwartki odbywają się imprezy karaoke, w piątki i soboty – wieczory taneczne. Można też pograć w Darta.
- Wnętrze jest trochę w starym stylu, a muzycznie staramy się zaspokoić zróżnicowane gusta: jest muzyka z lat 70., 80., 90., a także aktualne hity, można też poprosić  np. o cięższe brzmienia – mówi Aneta.

Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Po lokalu bez problemu mogą poruszać się osoby na wózkach inwalidzkich – znajduje się on na poziomie zerowym, jest też toaleta dla osób niepełnosprawnych, obniżony bar, a jeden z barmanów jest osobą niesłyszącą. Można więc złożyć zamówienie w języku migowym, np. korzystając ze „ściąg” umieszczonych na stolikach. W Kontakcie znajdziemy  dodatkowe menu napisane alfabetem Braille’a.  Mamy też możliwość zapisania się do bezpłatnego kącika języka migowego - zajęcia w nim organizowane są na zamówienie chętnych.

Zobacz też: Bydgoszcz dla niepełnosprawnych



od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto