Zanim podpiszesz umowę, sprawdź, co obejmuje ubezpieczenie

  Zanim podpiszesz umowę, sprawdź, co obejmuje ubezpieczenie

  (AW)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Zanim podpiszesz umowę, sprawdź, co obejmuje ubezpieczenie

  ©(Fot. sxc)

  Pan Władysław ubezpieczył mieszkanie licząc, że w razie włamania PZU zrekompensuje mu wszystkie straty.
  Zanim podpiszesz umowę, sprawdź, co obejmuje ubezpieczenie

  ©(Fot. sxc)

  Gdy został okradziony, firma zapłaciła m.in. za utracony telewizor, ale już nie za skradziony komputer. Dlaczego? Bo sprzęt należał do firmy pana Władysława.
  Pod koniec lutego złodziej włamał się do mieszkania pana Władysława.

  Bydgoszczanin stracił m.in. telewizor LCD i nowy komputer z oprogramowaniem.

  Komputer się nie liczy
  - Otrzymałem od PZU odszkodowanie za część strat. Firma nie chce zapłacić za skradziony komputer - mówi pan Władysław.

  Komputer był częścią wyposażenia firmy, należącej do naszego Czytelnika. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w okradzionym mieszkaniu. - Ubezpieczyłem cały lokal. Powinienem otrzymać odszkodowanie za wszystkie straty - twierdzi bydgoszczanin.

  Nie widzą uchybień
  Poprosiliśmy PZU o wyjaśnienie sprawy. Po kilku dniach Agnieszka Rosa z biura prasowego PZU SA/PZU Życie SA stwierdziła, że firma nie może udzielić odpowiedzi na pytania "Pomorskiej", bo nie pozwala jej na to ustawa o działalności ubezpieczeniowej. Dodała, że sprawa naszego Czytelnika została przez zakład "dokładnie przeanalizowana", a ze strony "PZU SA nie miały miejsce żadne uchybienia". Agnieszka Rosa przekonywała, że zgodnie z ogólnymi warunkami ubezpieczenia mieszkań "umową ubezpieczenia mieszkania nie są objęte, m.in. przedmioty i materiały służące działalności usługowo-produkcyjnej. Przepis ten może stanowić podstawę prawną odmowy odszkodowania".

  Musi być zapis w umowie
  Potwierdza to Krystyna Krawczyk, dyrektorka Biura Rzecznika Ubezpieczonych: - W umowie ubezpieczeniowej powinien się znaleźć zapis, że ochroną objęte jest też wyposażenie firmy, która ma swoją siedzibę w mieszkaniu klienta zakładu. W takiej sytuacji za tego typu umowę zapewne trzeba będzie zapłacić więcej. Wysokość składki uzależniona jest między innymi od wartości ubezpieczanego mienia oraz od ryzyka zagrożenia kradzieżą lub włamaniem.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  To warto zobaczyć

  Wideo