Zanim zbudujemy garaż

Ewa Abramczyk Boguszewska ewa.abramczyk@pomorska.pl
Czy to prawda, że można wybudować garaż lub budynek gospodarczy bez zezwolenia,

według definicji

według definicji

- Garaż - obiekt budowlany lub część innego obiektu do przechowywania i bieżącej, niezawodowej obsługi samochodów osobowych(...)
- Budynek gospodarczy - budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu i płodów rolnych (...)

Wystarczy tylko zgłosić ten fakt w odpowiednim urzędzie? - pyta nasz Czytelnik.

- Słyszałem, że pozwala na to znowelizowane prawo budowlane - pisze internauta. - Podobno zgodnie z nim można wybudować budynek gospodarczy lub garaż bez zezwolenia, ale wymaga to zgłoszenia przed rozpoczęciem prac do właściwego organu.

Urząd się nie zgodził
- Jeśli tak rzeczywiście jest, to dlaczego mam problem z załatwieniem tej sprawy w moim urzędzie miasta - skarży się nasz Czytelnik. - Chcę postawić garaż. Zgłosiłem taki zamiar w urzędzie, ale nie otrzymałem zgody. Poinformowano mnie natomiast, że muszę postarać się o pozwolenie na budowę i przedstawić projekt budowlany, w dodatku w czterech egzemplarzach. Jak to więc jest z tymi przepisami? Czy są jakieś wyjątki, skoro nie mogę uzyskać zgody na budowę garażu?

Potrzebny wniosek
Wyjaśnienia uzyskaliśmy w zespole prasowym Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Dowiedzieliśmy się, że zgodnie z prawem wszelkie prace budowlane można rozpocząć dopiero wtedy, gdy uzyskamy ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę. Mówi o tym prawo budowlane (ustawa z dnia 7 lipca I994r. - Prawo budowlane - tekst jednolity Dz. U. z 2006r. Nr 156 poz. 1118 z późn. zm).

Okazuje się też, że budując garaż potrzebne jest jednak pozwolenie.Tłumaczy to problemy naszego Czytelnika, który chciał postawić ten budynek tylko na podstawie zgłoszenia. Gdy chcemy postawić garaż musimy więc złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Do wniosku należy dołączyć:
- egzemplarz projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi oraz zaświadczeniem o przynależności autorów opracowania do odpowiedniej izby zawodowej;
- oświadczenie inwestora o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
- decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Bez pozwolenia
Na podstawie zgłoszenia do właściwego urzędu możemy postawić między innymi:
- budynki gospodarcze związane z produkcją rolną i uzupełniające zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej (art. 29 ust.1)*
- wolno stojące parterowe budynki gospodarcze o powierzchni zabudowy do 25 metrów kwadratowych, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 metrów kwadratowych powierzchni działki (art. 29 ust.2)*
- obiekty gospodarcze na działkach w rodzinnych w ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 metrów kwadratowych w miastach i do 35 metrów kwadratowych poza granicami miasta(...)*
* zgodnie z prawem budowlanym

Decyzja o warunkach zabudowy nie jest wymagana w przypadku, kiedy
wnioskowana działka objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, z ustaleń którego wynikają warunki zabudowy terenu.

Natomiast, jeżeli działka nie jest objęta żadnym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, inwestor najpierw winien uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, która między innymi będzie podstawą do sporządzenia projektu budowlanego, a także przy wydawaniu pozwolenia na budowę.

Wystarczy zgłoszenie
Budowa niektórych budynków gospodarczych nie wymaga pozwolenia na budowę, ale jedynie zgłoszenia takiego zamiaru budowy właściwemu organowi. O planach powinien poinformować sam zainteresowany. Musi on złożyć wniosek, dołączając oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane przepisami odrębnymi.

Druki znajdziemy w internecie
Druki, w tym między innymi wniosku o pozwolenie na budowę, o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, wniosku "zgłoszeniowego" oraz oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane są można znaleźć między innymi na stronie www.bip.bydgoszcz.um.pl.

Galerie handlowe otwarte od 1 lutego?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie