Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarejestrują i przyjmą

Ewa Abramczyk-Boguszewska [email protected]
collage Radosław Fonferek
- Chciałam zarejestrować się przez telefon na pierwszą wizytę w Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Okazało się, że muszę stawić się osobiście.

Tymczasem mieszkam na krańcach województwakujawsko-pomorskiego i trudno mi dojechać do Bydgoszczy - skarży się nasza Czytelniczka. W szpitalu wyjaśniają, dlaczego obowiązują takie zasady.

Nasza Czytelniczka (dane do wiadomości redakcji) mieszka w niewielkiej miejscowości w okolicach Brodnicy.

- Zadzwoniłam do Centrum Onkologii w Bydgoszczy z prośbą o zarejestrowanie mnie na wizytę do lekarza - opowiada. - Byłam przekonana, że nie będzie z tym żadnego kłopotu, tymczasem usłyszałam, że muszę przyjechać do szpitala, żeby umówić się na wizytę. To absurd. Mam przyjeżdżać tylko po to, aby się zarejestrować? Przecież taka podróż kosztuje. Czy naprawdę nie można załatwić wszystkiego przez telefon?

Potrzebne dokumenty
Justyna Łapczak, zastępca kierownika działu dokumentacji i statystyki Centrum Onkologii w Bydgoszczy: - Rzeczywiście pacjentów, którzy zgłaszają się po raz pierwszy, prosimy o przyjazd do nas. Nie chodzi jednak tylko o rejestrację. Pacjent jest bowiem od razu, na ten sam dzień rejestrowany do lekarza, który określa dalszą drogę leczenia, kieruje na badania itp. Dlatego przyjeżdżając do nas należy zabrać całą dokumentację historii choroby, a także aktualną legitymację ubezpieczeniową.

- Przy rejestracji pacjent otrzymuje swój numer ID, z którym nie rozstaje się podczas całego procesu leczenia. Według tego numeru pacjent jest identyfikowany - wyjaśnia dalej Justyna Łapczak. - Na kolejne wizyty już można rejestrować się telefonicznie, ale także nadal można zapisywać się osobiście lub przez osobę trzecią. Zdajemy sobie sprawę, że trafiają do nas chorzy z całej Polski, dlatego staramy się jak najlepiej wszystko zorganizować.

Z miesięcznym wyprzedzeniem

- Pacjentów zapisujemy na wizyty z miesięcznym wyprzedzeniem, oczywiście z wyjątkiem nagłych przypadków - dodaje Justyna Łapczak. - Praktycznie "od ręki" można zostać natomiast przyjętym do ogólnej poradni onkologicznej. Staramy się również umawiać pacjenta w tym samym dniu, na przykład na badanie usg i wizytę, tak, aby chory mógł od razu przedstawić wyniki lekarzowi. Dzięki temu są one aktualne, a pacjenci nie tracą niepotrzebnie czasu. Do ich dyspozycji są trzy rejestracje, mamy też całodobową informację. Jeśli trzeba, również telefonicznie pacjenci mogą przełożyć wizytę.

Trzeba długo poczekać w kolejce

Przez telefon można też zapisać się na wizytę w poradniach specjalistycznych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Rydygiera w Toruniu, choć chorzy również przychodzą osobiście.

Pacjenci poradni muszą jednak liczyć się ze sporymi kolejkami do lekarzy. Na przykład, na wizytę w poradni kardiologicznej czeka się ponad 250 dni, w poradni chirurgii naczyniowej - ponad 200 dni, a w poradni reumatologicznej - 150 dni.
Niewiele szybciej pacjent zostanie przyjęty w poradni gruźlicy i chorób płuc (po trzech miesiącach oczekiwania).

Nie trzeba natomiast martwić się o wizytę u alergologa, chirurga ogólnego, diabetologa, laryngologa czy logopedy. Tutaj terminy wizyt ustalane są na bieżąco.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska