MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zasady abonamentu RTV w 2025 roku - będzie likwidacja opłaty. To trzeba wiedzieć o zmianach [20.07.2024 r.]

mm
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało wprowadzenie tzw. ustawy medialnej. Zmiany mają dotyczyć m.in. abonamentu rtv.Co się zmieni? Czytaj na kolejnych stronach ---->
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało wprowadzenie tzw. ustawy medialnej. Zmiany mają dotyczyć m.in. abonamentu rtv.Co się zmieni? Czytaj na kolejnych stronach ---->Pixabay
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało wprowadzenie nowej ustawy medialnej. 24 czerwca rozpoczęły się konsultacje w tej sprawie. Zmiany będą dotyczyły m.in. abonamentu RTV.

Abonament RTV - takie mają być zmiany w 2025 roku

Jedną z najistotniejszych proponowanych zmian jest likwidacja abonamentu rtv, który dziś zobowiązany jest opłacać każdy posiadacz odbiornika radiowego i telewizyjnego. Według MKiDN, obowiązujący dotychczas system finansowania nie zapewnia stabilności mediów.

"Dotychczasowy system finansowania nie gwarantuje stabilności mediów. Proponujemy likwidację abonamentu na rzecz finansowania mediów publicznych z budżetu państwa. Nie oznacza to jednak wprowadzenia dodatkowego opodatkowania. Założenia opierają się na przyznaniu gwarancji środków na realizację misji publicznej w wysokości co najmniej 0,09 proc. PKB rocznie" - poinformował resort.

Pamiętajmy, że w przepisach jest punkt o zwolnieniu z opłat za abonament rtv. O tym, kto nie musi płacić mówi nam art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych. Zwolnione są pewne grupy osób, a żeby skorzystać ze zwolnienia trzeba spełnić proste warunki. Potrzebne jest przedstawienie w placówce pocztowej dowodu osobistego i dokumentów, które uprawniają nas do korzystania ze zwolnień. Musimy także złożyć oświadczenie o spełnianiu warunków do korzystania ze zwolnienia.

W tym roku nadal trzeba opłacać abonament rtv. Stawki są na tym samym poziomie, co w 2023 roku. Jeśli będziemy płacić raz w miesiącu, to opłata wynosi:

  • Opłata za 1 miesiąc za radioodbiornik wynosi 8,70 zł miesięcznie,
  • Opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 27,30 zł miesięcznie.

Takie mają być zmiany, dotyczące abonamentu RTV. To musisz wiedzieć - takie będą zasady

Istnieje możliwość skorzystania z rocznej opcji płatności, która oferuje 10-procentowy rabat, co pozwala na nieco niższe roczne obciążenie, wynoszące 327,60 zł. O zmianach w abonamencie rtv piszemy także w naszej galerii.

Poza tym MKiDN proponuje inne zmiany w ustawie medialnej. - Proponujemy zagwarantowania większej niezależności KRRiT i przywrócenie jej 9-osobowego składu tj. 4 członków powoływanych przez Sejm, 2 – przez Senat i 3 – przez Prezydenta. Dodatkowym elementem jest mechanizm rotacyjności składu. Przy zachowaniu 6-letniej kadencji każdego członka KRRiT – co 2 lata powinna następować wymiana jednej trzeciej członków - podał MKiDN.

Resort proponuje też wprowadzenie zasady powoływania rad nadzorczych mediów publicznych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego. "Istotnym elementem, jest także wprowadzenie dwuetapowego konkursu na członków zarządów spółek mediów publicznych. Wyboru najlepszego kandydata dokonywałaby KRRiT" - wskazało ministerstwo.

Ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Hanna Wróblewska podkreśliła, że "media publiczne dotyczą każdego z nas". - To nie tylko telewizja, ale też radio i prasa, które wpływają na kształtowanie opinii publicznej. To jeden z filarów demokracji, dlatego tak ważne jest stworzenie klarownych zasad funkcjonowania i zabezpieczenie niezależności mediów. Zależy nam na przygotowaniu ustawy w jak najbardziej demokratyczny sposób, dlatego też podjęliśmy decyzję o szerokich konsultacjach założeń, do których każdy będzie mógł się odnieść - powiedziała ministra cytowana w komunikacie resortu.

MKiDN pokreśliło, że media publiczne powinny gwarantować dostęp do rzetelnych informacji, a ich misja koncentrować się na kształtowaniu postaw obywatelskich i upowszechnianiu szeroko pojętej kultury.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska