Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasiłek chorobowy 2019. Wszystko co musisz wiedzieć! [ZASADY, KWOTY, ZMIANY]

red
Na pytania odpowiadała Beata Wodzińska, naczelnik z bydgoskiego Oddziału ZUS
Na pytania odpowiadała Beata Wodzińska, naczelnik z bydgoskiego Oddziału ZUS
Zasady wypłaty zasiłku chorobowego oraz dokumenty, które należy dołączyć do wniosku - o to najczęściej pytali Czytelnicy podczas naszego czwartkowego dyżuru.

Na pytania odpowiadała Beata Wodzińska, naczelnik Wydziału Zasiłków w bydgoskim Oddziale ZUS.

1. Proszę o informację kiedy należy się zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego przysługuje, gdy osoba ubezpieczona jest niezdolna do pracy z powodu choroby i przebywa na zwolnieniu lekarskim. Prawo do zasiłku chorobowego nabywa się po upływie ustalonego okresu ubezpieczenia (okres wyczekiwania). Okres ten jest zróżnicowany w zależności od charakteru ubezpieczenia.

Zobacz także:E-zwolnienia od 1 grudnia 2018. Co się zmieni? [ZASADY, ZMIANY, EZLA]

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego może otrzymać po 30 dniach podlegania do ubezpieczenia chorobowego osoba, która jest objęta w ZUS obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym, czyli:

  • jest pracownikiem,
  • jest członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych,
  • odbywa służbę zastępczą lub po 90 dniach podlegania do ubezpieczenia chorobowego osoba, która jest objęta w ZUS dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, czyli wykonuje pracę nakładczą,
  • wykonuje pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług albo współpracuje z osobą, która wykonuje taką umowę albo jest nianią, czyli pracuje na podstawie umowy uaktywniającej,
  • prowadzi pozarolniczą działalność lub współpracuje z osobą, która prowadzi taką działalność,
  • wykonuje odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
  • jest duchownym

Zasiłek chorobowy przysługuje także, gdy osoba stała się niezdolna do pracy w czasie ubezpieczenia chorobowego, również za okres nieprzerwanej niezdolności do pracy, która przypada po ustaniu ubezpieczenia. Zasiłek chorobowy przysługuje także, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego: nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego albo nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby (oznaczonej w zaświadczeniu lekarskim kodem literowym „E”).

2. Jak długo można pobierać zasiłek chorobowy?

Zasiłek chorobowy przysługuje przez czas trwania niezdolności do pracy z powodu choroby, nie dłużej jednak niż przez 182 dni. Jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży – nie dłużej niż przez 270 dni. Jeśli pół roku zwolnienia nie wystarczy na zakończenie leczenia i pełen powrót do zdrowia, warto zapytać lekarza czy możemy kontynuować terapię w ramach świadczenia rehabilitacyjnego.

3. Kiedy zasiłek chorobowy wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a kiedy pracodawca?

Pracodawca wypłaca pracownikowi niezdolnemu do pracy z powodu choroby wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia - za okres niezdolności do pracy trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego. Dwutygodniowy okres wypłaty wynagrodzenia za czas choroby odnosi się do niezdolności do pracy przypadającej w następnych latach po roku kalendarzowym, w którym pracownik ukończył pięćdziesiąty rok życia. Jeśli pracownik choruje dłużej niż odpowiednio 33 dni lub 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS i uprawnionych pracodawców zgłaszających do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych. Kwotę wypłaconych zasiłków chorobowych pracodawca – płatnik zasiłków potrąca z bieżących składek na ubezpieczenia społeczne.

4. Jestem pracownikiem i lekarz kilka dni temu wystawił mi elektroniczne zwolnienie lekarskie. Czy muszę jeszcze powiadomić ZUS o tym fakcie, by otrzymać zasiłek chorobowy?

Elektroniczne zwolnienie lekarskie pracodawca otrzymuje na swój profil PUE (Platforma Usług Elektronicznych - dop. red.). Jeżeli pracodawca nie posiada profilu PUE (obowiązek posiadają wszyscy pracodawcy, którzy rozliczają składki za więcej niż 5 osób), wówczas lekarz ma obowiązek wydać pacjentowi wydruk zwolnienia. Dla pracownika dokumentem, na podstawie którego ZUS wypłaca zasiłek chorobowy jest zwolnienie lekarskie oraz zaświadczenie płatnika składek na druku Z-3. Pracodawca, który nie jest płatnikiem zasiłków, powinien przekazać do ZUS zaświadczenie ZUS Z-3 albo ZUS Z-3a, które jest traktowane na równi z wnioskiem o zasiłek. Zaświadczenie to pracodawca może przekazać przez PUE ZUS. Wówczas pracownik nie będzie musiał składać do ZUS wniosku o zasiłek. W przypadku kolejnych zwolnień lekarskich wystawionych bez przerwy w niezdolności, pracodawca może przysłać do ZUS wniosek ZAS-12 lub Z-3 wypełniony do p. 1.

Z kolei pracownik firmy usługowej przebywający na zwolnieniu lekarskim sporządzał dokumenty w firmie.

Oszukiwali na zwolnieniu lekarskim i wpadli. Musieli oddać zasiłek!

5. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Co muszę zrobić, aby dostać zasiłek z ZUS-u po otrzymaniu od lekarza zwolnienia elektronicznego?

Musi Pan złożyć do ZUS-u wniosek o wypłatę zasiłku składając druk Z-3b lub ZAS-53. Wniosek może Pan złożyć pisemnie lub za pośrednictwem PUE ZUS.

Koniec L4. Wchodzą e-zwolnienia

6. Jestem chora od listopada i co dwa tygodnie mam umówione wizyty lekarskie. Czy za każdym razem muszę powiadamiać ZUS o wystawionym zwolnieniu, skoro lekarz wysyła je elektronicznie?

Tak. Wystawione przez lekarza i przesłane do ZUS w formie elektronicznej zaświadczenie lekarskie e-ZLA nie stanowi dla ZUS podstawy do wszczęcia postępowania w sprawie zasiłku. Konieczne jest natomiast przesłanie wniosku m.in. w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, występujących o zasiłek po ustaniu zatrudnienia czy pracowników, którym ZUS wypłaca świadczenia chorobowe.

7. Żona opiekuje się naszym 15-letnim dzieckiem, które ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Czy przysługuje mi zasiłek opiekuńczy?

Ponieważ dziecko ukończyło 14 lat ale ma mniej niż 18 lat przysługuje Panu zasiłek opiekuńczy nad chorym dzieckiem niepełnosprawnym. Maksymalny okres pobierania zasiłku wynosi 30 dni w roku kalendarzowym. Należy jednak pamiętać, że łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego nad chorym dzieckiem niepełnosprawnym jak i innymi członkami rodziny nie może przekroczyć 30 dni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska