Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasiłek chorobowy 2021 - nowe zasady. Tyle wynosi teraz to ważne świadczenie

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Okres wypłaty zasiłku chorobowego przysługuje przez czas trwania niezdolności do pracy z powodu choroby, nie dłużej jednak niż przez 182 dni.
Okres wypłaty zasiłku chorobowego przysługuje przez czas trwania niezdolności do pracy z powodu choroby, nie dłużej jednak niż przez 182 dni. Pixabay.com
Zasiłek chorobowy z reguły wynosi 80 proc. podstawy wymiaru. 70 proc. podstawy wymiaru należy się za okres pobytu szpitalu, a 100 proc. m.in. w przypadku ciąży.

Zobacz wideo: Szczepionkę na COVID-19 dostaniemy w pracy? Są nowe informacje!

Zasiłki chorobowe są wypłacane przez ZUS lub pracodawcę (jeżeli zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych), a finansowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Okres wypłaty zasiłku chorobowego przysługuje przez czas trwania niezdolności do pracy z powodu choroby, nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży - nie dłużej niż przez 270 dni.

Wysokość zasiłku chorobowego w 2021 roku

Miesięczny zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego wynosi:

  • 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku (taką podstawą jest np. wynagrodzenie),
  • 70 proc. tej podstawy za okres pobytu w szpitalu,

Zasiłek chorobowy przysługuje w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres pobytu w szpitalu przypadający od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym ubezpieczonemu będącemu pracownikiem, który ukończył 50. rok życia począwszy od następnego roku kalendarzowego po roku ukończenia 50. roku życia. Zasada ta ma zastosowanie także do osób wykonujących pracę nakładczą oraz osób odbywających służbę zastępczą.

Nie przegap

- W przypadku ciąży i wypadku w drodze do pracy lub z pracy wysokość zasiłku wynosi 100 proc. Jeśli niezdolność do pracy związana jest z badaniami lub pobytem w szpitalu jako dawca tkanek i organów, zasiłek również wynosi 100 proc. - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Uwaga! Podstawę wymiaru zasiłku dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Natomiast podstawę wymiaru zasiłku przysługującego ubezpieczonemu, który nie jest pracownikiem, a np. zleceniobiorcą, stanowi przeciętny miesięczny przychód, od którego opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska