https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zawieramy umowy, rozliczamy koszty

(d-ka)
Trwa jeszcze sezon remontowy, więc widok rusztowań nie powinien nikogo dziwić. Gdy znikną - będzie ładniej i cieplej.
Trwa jeszcze sezon remontowy, więc widok rusztowań nie powinien nikogo dziwić. Gdy znikną - będzie ładniej i cieplej. Tytus Żmijewski
W dziale technicznym spółdzielni mieszkaniowej załatwimy m.in. sprawy dotyczące kupna nowego mieszkania, wieczystego użytkowania gruntów i własności. Podadzą nam tam również aktualne stawki podatku lokalnego. Pierwsza sprawa dotyczy szeroko rozumianej gospodarki remontowo-konserwatorskiej. Właśnie w tym dziale spółdzielni zapadają decyzje o tym - co, jak i kiedy remontować?

- Wymaga to dobrej organizacji - twierdzi Aleksandra Domke, wiceprezes Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. - Trzeba przeprowadzić przetarg i wybrać firmę, która zajmie się remontem. Konieczny jest też nadzór nad tymi pracami.

Mowa tu między innymi o docieplaniu budynków i co się z tym łączy - także o przeglądach, elewacji, malowaniu balkonów, klatek schodowych i renowacji dachów.

Teraz jest jeszcze dobry moment na remonty, dlatego na osiedlach można spotkać robotników na rusztowaniach.
- W tym roku dociepliliśmy 36 budynków, 12 na osiedlu Centrum i 24 na Wyżynach - informują w Dziale Technicznym Spółdzielni Mieszkaniowej "Budowlani" w Bydgoszczy.

W Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej remonty jeszcze trwają m.in. na ulicach: Karpackiej (Wzgórze Wolności), Grunwaldzkiej i Stromej.

Jan Popa, zastępca prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej "Komunalni" w Bydgoszczy tłumaczy, że budynki, którymi administruje ta spółdzielnia - razem jest ich 31 - w zdecydowanej większości nie mają jeszcze 10 lat. - Dlatego na razie nie możemy mówić o wielkich remontach, tylko raczej o drobnych naprawach.

Takie prace są prowadzone m.in. w budynkach przy ul. Piłsudskiego 2, Bortnowskiego 5 i Miedzuszyńskiego 11.

Zawieramy umowy, rozliczamy koszty

W dziale technicznym urzędnicy załatwiają też wszelkie formalności związane z oddaniem do użytku nowego budynku.
- Zawieramy umowy o kupno z nowymi lokatorami i rozliczamy z nimi koszty inwestycji - mówi Aleksandra Domke.
BSM przymierza się właśnie do budowy bloku przy ul. Ujejskiego 11 a. Spółdzielnia mieszkaniowa "Komunalni" buduje kolejne bloki przy ulicy Altanowej i rozpoczyna taką inwestycję przy ul. Fordońskiej 442. W"Budowlanych" informują, że już niedługo powstanie nowy budynek mieszkalny na Wyżynach.

Podatek od nieruchomości i wieczystego użytkowania

Komu i kiedy pomoże?

Dział Techniczny w społdzielni mieszkaniowej ma wiele ważnych obowiązków do spełnienia. Czy jednak nam, członkom, kojarzy się on na co dzień tylko z tymi ważnymi zadaniami, o których dziś piszemy w dodatku? Za dwa tygodnie, w kolejnym dodatku "Mieszkaj z Pomorską" napiszemy o tym kiedy i z czym przysłowiowy Kowalski zwraca się do Działu Technicznego. Do tego czasu chętnie wysłuchamy opinii o tym, jak Państwa te działy traktują, gdy prosicie o pomoc.

W dziale technicznym spółdzielni mieszkaniowej można również zapłacić podatek administracji lokalnej od nieruchomości i wieczystego użytkowania gruntów oraz dowiedzieć się wszystkiego na ten temat. Podatek od nieruchomości to podatek lokalny, który liczy się od powierzchni nieruchomości. Stawki są zróżnicowane w zależności od sposobu użytkowania nieruchomości i określają je władze gminy, gdyż ten podatek jest ich dochodem. Centralnie ustala się jedynie górne granice takich stawek podatkowych. W tym roku maksymalne stawki podatku liczone od metra kwadratowego nieruchomości (z wyjątkiem budowli, gdzie jest to udział procentowy od wartości ewidencyjnej) wynoszą:
- od budynków i ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej - 17,42 zł;
- od budynków mieszkalnych lub ich części - 0,52 zł;
- od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków - 0,63 zł;
- od pozostałych gruntów, np. pod mieszkalnictwo - 0,31 zł.
- od budowli - podatek wynosi 2 proc. ich wartości;
- od budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych - 3,49 zł.

Wykup terenów

Działy techniczne zajmują się również wykupem terenów. Chodzi tutaj o zamianę wieczystego użytkowania gruntu na własność.
Prawo własności mają już niektórzy mieszkańcy ulic Grabowej, Kozietulskiego, Kasztanowej i Lelewela ("Budowlani"); ul. Fałata, Strzeleckiej, Gołębiej, Altanowej i Swobodnej ("Komunalni").

Użytkowanie na 99 lat

W Polsce zbliżoną do własności jest forma użytkowania wieczystego, ustanawiana wyłącznie na gruntach publicznych.
Okres użytkowania wieczystego trwa najdłużej 99 lat.
Opłata roczna od gruntów pod zabudowę mieszkaniową wynosi 1 proc., a pod zabudowę komercyjną - 3 proc. Wyceny gruntów sa aktualizowane co kilka lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska