ZOBACZCIE WIDEO
  ZAPRASZAMY!

  Dostawczak wyprzedza, osobówka musi uciekać

  Rozwiń
  ZOBACZCIE WIDEO
  Zwiń

  Dostawczak wyprzedza, osobówka musi uciekać

  Stop Agresji Drogowej. W piątym odcinku naszego programu, wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Bydgoszczy, pokazujemy kolejnych piratów drogowych z regionu. Kamera zarejestrowała m.in kierowcę dostawczego auta, który prawie doprowadził do wypadku.

  Zbigniew Urbanyi 1931 - 2004

  Zbigniew Urbanyi 1931 - 2004 - Społecznik i dziennikarz

  Jacek Drozdowski

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Zbigniew Urbanyi 1931 - 2004 - Społecznik i dziennikarz

  ©Fot. archiwum

  10 października w Bydgoszczy odbędzie się 18. edycja Wielkiej Wioślarskiej o Puchar Brdy, jednej z wielu inicjatyw naszego nieżyjącego już kolegi Zbigniewa Urbanyi. Uznaliśmy, że moment odpowiedni, by przypomnieć sylwetkę człowieka, który dla morza, sportu i Bydgoszczy uczynił tak wiele.
  Zbigniew Urbanyi 1931 - 2004 - Społecznik i dziennikarz

  ©Fot. archiwum


  Zbyszek urodził się 13 września 1931 w Bydgoszczy, a zmarł w swoim ukochanym mieście 6 listopada 2004 roku,. Karierę dziennikarską rozpoczynał w Ilustrowanym Kurierze Polskim, potem był dziennikarzem "Gazety Pomorskiej", współpracownikiem "Sportu", "Żagli", "Świata Żagli". Publikował także w "Głosie Wybrzeża", "Głosie Szczecińskim", "Panoramie Śląskiej" i "Przekroju".

  Jego największą pasją było żeglarstwo morskie, o którym także świetnie pisał; był dwukrotnym laureatem literackiej nagrody im.
  Leonida Teligi w 1973 i 1987 roku za książki "Eurosem na Horn" i "Polskie jachty na oceanach" (tę drugą napisał wspólnie ze swoim przyjacielem Aleksandrem Kaszowskim). Otrzymał także ogromnie prestiżową nagrodę Josepha Conrada (1987) za książkę "Trzeci w wielkiej sztafecie" (napisaną wspólnie z Danielem Dudą), opowiadającą o powstaniu i dziewiczym, zwycięskim rejsie w Operacji Żagiel 1982 naszego flagowego żaglowca - "Daru Młodzieży".
  To właśnie Zbyszek był jednym z inicjatorów na Kujawach i Pomorzu budowy żaglowca, propagatorem akcji zbierania pieniędzy i uszycia przez kobiety bydgoskie galowej bandery. W 1973 roku, wspólnie z przyjaciółmi m.in. Heniem Lewandowskim, Olkiem Kaszowskim i Heniem Jaskułą, dokonał drugiego polskiego opłynięcia Hornu na "Eurosie", pierwszym bydgoskim jachcie zbudowanym znów dzięki inicjatywie m.in. Zbyszka.

  Walczył także wspólnie z przyjaciółmi o pozostawienie w Polsce, drugiego w wielkiej sztafecie żaglowców, czyli "Daru Pomorza", który miał już być sprzedany za granicę. Był inicjatorem nadania jednemu ze statków handlowych nazwy "Bydgoszcz" (potem były "Kruszwica", "Brodnica"), walczył o "Bydgoszcz II", propagował nadanie masowcom nazw regionów Polski i oczywiście znów się udało, a pierwsza była... "Ziemia Bydgoska".

  Oprócz żeglarstwa Zbyszek ukochał też hokej, żużel i wioślarstwo. Dzięki znów jego inicjatywie oraz inżyniera Zbigniewa Górskiego i Romana Pęskiego w 1959 roku powstało sztuczne lodowisko Torbyd, pierwsze na Pomorzu i trzecie w Polsce. Biegi przełajowe "Ilustrowanego Kuriera Polskiego", żużlowy "Międzynarodowy Turniej Par o Puchar Gazety Pomorskiej", "Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych im. Mieczysława Połukarda o Wieczystą Nagrodę Gazety Pomorskiej", czy wreszcie właśnie regaty "Wielka Wioślarska o Puchar Brdy" - te imprezy zawdzięczamy albo samemu Zbyszkowi, albo gronu Jego wypróbowanych przyjaciół, których potrafił zarazić każdą cenną inicjatywą. Był świetnym gawędziarzem i wspaniałym kronikarzem rzeczywistości, w której żył. A żył pełną piersią i pozostawił po sobie przeogromny dorobek.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Wideo