Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdaniem byłego wicestarosty, płatne parkingi pod inowrocławskim szpitalem dodatkowym obciążeniem dla pacjentów

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Pobór opłat parkingowych ma przynieść szpitalowi 100 tys. złotych rocznie
Pobór opłat parkingowych ma przynieść szpitalowi 100 tys. złotych rocznie Dariusz Nawrocki
Były wicestarosta jest autorem petycji w sprawie odstąpienia od pomysłu pobierania opłat za parkowanie samochodów pod inowrocławskim szpitalem.

Pod koniec października br. Rada Powiatu Inowrocławskiego przyjęła program naprawczy dla Szpitala Wielospecjalistycznego im. dra Ludwika Błażka. Jednym z jego punktów było przywrócenie opłat za postój samochodów na przyszpitalnych parkingach. Sprawić to ma, że do kasy lecznicy trafiać będzie dodatkowo 100 tys. złotych rocznie.

- Liczymy, że opłaty zredukują też liczbę parkowanych pojazdów przed szpitalem, zwłaszcza tych parkowanych niezgodnie z przepisami, nad czym nie potrafią już zapanować ani Straż Miejska, ani Policja. Z powodu braku miejsc postojowych, samochody stawiane są nawet na dojazdach dla karetek pod Szpitalny Oddział Ratunkowy - informował podczas październikowej sesji Eligiusz Patalas, dyrektor szpitala.

Głos w sprawie zabrał Sławomir Szeliga, wicestarosta inowrocławski w latach 2006-2012. W tych dniach wystosował on do starosty Wiesławy Pawłowskiej petycję w interesie publicznym, będącą sprzeciwem wobec reaktywacji opłat za miejsca parkingowe przy szpitalu.

Oto co napisał: „Informacja o reaktywacji opłat za miejsca parkingowe przy szpitalu zbulwersowała inowrocławską opinię publiczną. Wystarczy poczytać komentarze internautów uczestniczących w publicznej debacie na ten temat. W ramach programu naprawczego naszej lecznicy zdecydowano sięgnąć do kieszeni pacjentów, ich rodzin oraz pracowników szpitala.

Opłaty parkingowe zostały zlikwidowane 10 lat temu. Temat zainicjowała w 2007 roku ówczesna Przewodnicząca Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej, interpelując w sprawie zniesienia opłat w zamian ulg podatkowych. Ostatecznie propozycja dotyczyła umorzenia połowy podatku od nieruchomości w celu zachowania części dochodów Miasta z tego tytułu oraz kompensaty utraty pożytków finansowych dla szpitala, pochodzących z dzierżawy parkingu przez podmiot zewnętrzny. (...) 1 listopada 2009 roku opłaty przeszły do historii...”

Sławomir Szeliga przypomniał w petycji, że w październiku br. za ponownym pobieraniem opłat parkingowych zagłosowało 17 radnych powiatowych. Zwrócił uwagę, że takie opłaty będą obciążać finansowo pacjentów, którzy już ponoszą dodatkowe koszty z powodu stanu swego zdrowia.

„W sposób szczególny odczują to troskliwi członkowie rodzin opiekujący się przez wiele dni swoim chorym dzieckiem, matką czy ojcem” - czytamy w petycji.

Autor sugeruje możliwość powrócenia do pomysłu umorzeń podatkowych. Przypomina, że prezydent Inowrocławia udzielał już powiatowej lecznicy takiego wsparcia w przeszłości. Zdaniem Szeligi, bardzo korzystnym dla szpitala byłoby umorzenie w połowie podatku od nieruchomości, który rocznie wynosi 480 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska