MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ze sporej diety niełatwo radnym zrezygnować!

MAŁGORZATA GOŹDZIALSKA [email protected]. tel. 054 232 22 22
infografika Monika Wieczorkowska
Czy włocławscy radni będą tracić część diety jeżeli nie przyjdą na sesję Rady Miasta lub posiedzenie komisji?

Takie rozwiązanie proponuje Andrzej Kazimierczak, wiceszef komisji porządku prawnego i publicznego Rady Miasta.

Włocławscy radni każdego miesiąca otrzymują spore diety. Przewodniczący Rafał Sobolewski odebrał ostatnio 2411 zł, wiceprzewodniczący oraz przewodniczący komisji stałych po 2143 zł, wiceprzewodniczący komisji 1741 zł, a szregowi radni- 1473 zł.
Przepis jest, ale martwy

Zgodnie z uchwałą podjętą przed czterema laty diety pomniejsza się w przypadku, gdy radny nie usprawiedliwił swej nieobecności na sesji lub podczas obrad komisji. Za nieusprawiedliwioną nieobecność na sesji można stracić 30 procent, w przypadku nieusprawiedliwionej absencji podczas prac komisji 20 procent.
Czy nieobecnym radnym często potrąca się diety? Nie, bo zwykle usprawiedliwiają się, na przykład obowiązkami zawodowymi. W praktyce więc zapis o pomniejszaniu diet jest zapisem martwym.

Nie było kworum

Na ostatniej sesji Rady Miasta było tylko 19 z 25 włocławskich radnych. Z powodu braku kworum nie odbyły się posiedzenia komisji: kultury (zasiada w niej 13 radnych) oraz zdrowia (5 radnych).

Żeby więcej nie było takich sytuacji, Andrzej Kazimierczak (PO) złożył na ostatnim posiedzeniu komisji porządku prawnego i publicznego Rady Miasta propozycję, by każda nieobecność radnego na sesji lub posiedzeniu komisji powodowała obcięcie diety. Kazimierczak najpierw chciał, by było to 400 złotych za opuszczoną sesję , a 200 zł za nieprzyjście na posiedzenie komisji. Ostatecznie jednak na piśmie złożył wniosek mówiący o pomniejszeniu diety o 30 i 20 procent.

Czy radni przyjmą te propozycje? Wątpliwe. Z opinii komisji porządku prawnego i publicznego, do której dotarliśmy wynika, że te zmiany nie spodobały się kolegom radnego Kazimierczaka. Za była jedna osoba, przeciw pięciu radnych. Głosów wstrzymujących nie było.

Wniosek ma być głosowany na sesji 31 sierpnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska