MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół z Dąbrowy Biskupiej zajął drugie miejsce w konkursie „Postaw na słońce”

Maciej Drabikowski
Wiktoria Aleksandrzak, Natalia Paczkowska, Monika Tomaszewska, Martyna Grzeszak, Mateusz Marek, Bartosz Loks i Wojciech Nowak wspaniale spisali się w konkursie.
Wiktoria Aleksandrzak, Natalia Paczkowska, Monika Tomaszewska, Martyna Grzeszak, Mateusz Marek, Bartosz Loks i Wojciech Nowak wspaniale spisali się w konkursie. Nadesłane
Zespół Szkół imienia Ziemi Kujawskiej w Dąbrowie Biskupiej zajął drugie miejsce w kraju w ogólnopolskim projekcie „Postaw na Słońce”, który był organizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Uroczysta gala odbyła się w gmachu Ministerstwa Środowiska, na której pojawili się uczniowie z całej Polski, wyróżnieni oraz nagrodzeni za trzy etapy konkursu.

Zespół Solar Team (Wiktoria Aleksandrzak, Natalia Paczkowska, Monika Tomaszewska, Martyna Grzeszak, Mateusz Marek, Bartosz Loks i Wojciech Nowak) przez osiem miesięcy promował Odnawialne Źródła Energii. Projekt składał się z trzech etapów.

Każdy z nich był oceniany i punktowany przez komisję, w skład której wchodzili specjaliści z dziedziny technologii OZE. Uczniowie poświęcili dużo pracy i czasu na realizację poszczególnych zadań konkursu.
Nagrodami w konkursie ufundowanymi przez Bank Ochrony Środowiska oraz NFOŚiGW były sprzęty elektroniczne dla każdego członka zespołu i opiekuna oraz skaner Epson Perfection Photo dla szkoły.

Trzy etapy

Projekt składał się z trzech etapów: wyliczenie ilości modułów fotowoltaicznych, zapewniających określoną ilość energii dla szkoły oraz kosztu instalacji systemu; wyliczenie ilości modułów fotowoltaicznych oraz szacunkowego kosztu instalacji systemu dla wybranych budynków jednorodzinnych oraz organizacja lokalnej konferencji promującej fotowoltaikę i program „Prosument”.

W czerwcu szkolny zespół Solar Team zorganizował konferencję dla mieszkańców poświęconą alternatywnym metodom pozyskiwania energii. Uczniowie zaprezentowali wyniki swoich badań i obliczeń dotyczących zużywania energii przez szkołę oraz przez wybrane domki jednorodzinne.

Zobacz także: Oto najpiękniejsze amatorskie zdjęcia krajobrazów z całego świata [TOP25]

Wykłady z pokazem

Uczestnicy wysłuchali wykładu z pokazem dotyczącego wykorzystywania energii słonecznej i wyczerpywaniu się źródeł kopalnych prof. Grzegorza Karwasza z UMK. Informacje o tematyce wykorzystania instalacji fotogalwanicznych zaprezentowali przedstawiciele firmy EuroTherm Maria Janusz Niewiadomscy z Inowrocławia.
Natomiast Michał Jaśtak z Urzędu Gminy w Dąbrowie Biskupiej przedstawił jak wyglądają inwestycje w odnawialne źródła energii na terenie gminy.

Na konferencji obecna była również doradca finansowy z BOŚ z propozycją kredytowania nowoczesnych i ekologicznych projektów.
- Jako opiekun projektu pragnę przede wszystkim podziękować członkom zespołu za ogromne zaangażowanie, chęć pracy i wspólną radość z realizacji projektu - podkreśla Katarzyna Wyborska, nauczyciel fizyki w Zespole Szkół w Dąbrowie Biskupiej. - Dziękuję również pozostałym uczniom Kasi Włodarczyk, Julii Świercz, Agacie Matuszewskiej, którzy wspierali nas jako wolontariusze tuż przed i w czasie konferencji.

Erasmusowa uroczystość

- W związku z wizytą gości z Hiszpanii, Chorwacji i Turcji w ramach realizacji międzynarodowego projektu RADWAN przygotowaliśmy spotkanie w sali gimnastycznej naszej szkoły - mówi Krzysztof Walczak z ZS w Dąbrowie Biskupiej.

Uczestnicy delegacji spotkali się ze społecznością szkolną, rodzicami i przedstawicielami władz samorządowych.
Młodzież przygotowała koncert piosenek kujawskich i biesiadnych. Cała sala śpiewała piosenki w języku polskim, a także w języku angielskim „We are the world” .
Największe brawa otrzymali jednak tancerze: Wiktoria Zwierzykowska i Stanisław Bestrzyński. W ich wykonaniu mogliśmy podziwiać: sambę, rumbę, czaczę, tango i walca wiedeńskiego. Dziewczyny z klasy Ia i Ib zaprezentowały taniec nowoczesny.

Na koniec poznaliśmy wyniki konkursu na logo projektu RADWAN. Pierwsze miejsce zajał Paweł Bartkowicz. Druga była Malwina Nowacka, a trzecia Weronika Wojciechowska.
Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Pewnie chcą zapracować na wyjazd do Hiszpanii. A ten już w lutym!

Zobacz także: Działo się w przedwojennym Inowrocławiu! [zdjęcia]

Praca rysownika pamięciowego. Na czym polega?
Dzień Dobry TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niezdana matura to nie koniec świata. Sprawdź kiedy poprawka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto