Zmarł prof. Jerzy Tomaszewski, chemik z UMK

  Zmarł prof. Jerzy Tomaszewski, chemik z UMK

  Centrum Promocji i Informacji UMK

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Prof. Jerzy Tomaszewski nie żyje

  Prof. Jerzy Tomaszewski nie żyje ©umk.pl

  Zmarł profesor Jerzy Tomaszewski, emerytowany pracownik Wydziału Chemii UMK, specjalista w dziedzinie technologii chemicznej i zasłużony działacz opozycji. Naukowiec zostanie pochowany 27 marca w Toruniu.
  Prof. Jerzy Tomaszewski nie żyje

  Prof. Jerzy Tomaszewski nie żyje ©umk.pl

  Jerzy Tomaszewski urodził się 21 października 1925 r. w Toruniu. Ukończył studia na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (1952 r.), na UMK zdobywał także kolejne stopnie i tytuły naukowe: doktorat w 1960 r., habilitację w 1968 i profesurę w 1979 r. Od 1951 r. pracował w Katedrze Technologii Chemicznej.

  W latach 1969-1973 był zastępcą dyrektora Instytutu Chemii. Zajmował się technologią chemiczną, zwłaszcza technologią soli mineralnych. Na emeryturę przeszedł w 1986 r., by po trzech latach powrócić do pracy. Ostatecznie z UMK rozstał się w 1993 r.

  Prof. Tomaszewski działał w opozycji antykomunistycznej lat 80-tych, był współzałożycielem struktur "Solidarności" na UMK i w kilku toruńskich zakładach pracy.

  Stał się jednym z organizatorów bezprecedensowego przedsięwzięcia, jakim było emitowanie w 1982 i 1983 r. audycji "Radia Solidarność" z nadajników w balonach wypuszczanych nad Toruniem. W czasie stanu wojennego został na krótko internowany w obozie w Potulicach.

  Za swoją działalność otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Cenną spuścizną Profesora są nagrania z działaczami toruńskiej "Solidarności" z okresu stanu wojennego zdeponowane w Archiwum UMK.

  Profesor Tomaszewski był także zapalonym podróżnikiem, turystą wysokogórskim i speleologiem. W 1952 r. znalazł się wśród założycieli Klubu Wysokogórskiego w Toruniu przez wiele lat kierował oddziałem PTTK na Uniwersytecie.

  Jerzy Tomaszewski zmarł 24 marca, pogrzeb odbędzie się w Toruniu 27 marca.

  Wiadomości z Torunia


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018