Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZMIANA CZASU 2019 - Kiedy i o której przestawiamy się na czas letni? Koniec ze zmianą czasu w 2021 roku

Strefa Agro
Wiosenna zmiana czasu 2018 na letni
Wiosenna zmiana czasu 2018 na letni pixabay.com
Zmiana czasu na letni 2019 będzie przedostatnią. Europosłowie 26 marca głosować w tej sprawie. Konsultacje publiczne dotyczące zmiany czasu cieszyły się rekordowym zainteresowaniem - aż 4,6 mln opinii. Zdecydowana większość, bo aż 84% za zniesieniem sezonowych zmian czasu. Ponad tydzień po powitaniu kalendarzowej wiosny będziemy przestawiać zegary na czas letni. Przypominamy, kiedy w 2019 nastąpi zmiana czasu.

Zmiana czasu na letni w 2019 roku

Obecnie w Unii Europejskiej godzinę zmienia się 2 razy w roku - w ostatni weekend marca i października. Zharmonizowana data i godzina zmiany obowiązuje w całej UE. Rok 2021 mógłby być ostatnim rokiem, w którym w UE nastąpi sezonowa zmiana czasu, a
państwa członkowskie UE zachowają prawo do decydowania o swojej strefie czasowej - to najważniejsze informacje wynikające z głosowania w Parlamencie Europejskim.

"Państwa UE, które zdecydują się na zachowanie czasu letniego, powinny dokonać ostatniej zmiany czasu w ostatnią niedzielę marca 2021 roku, te, które wolą utrzymać swój standardowy (zimowy) czas, mogą przestawić zegary w ostatnią niedzielę października 2021 roku".

Zmiana czasu na letni w 2019 roku nastąpi 31 marca.

Tym razem - już za kilka dni - zegary przestawiamy do przodu - dla wielu to mniej lubiana zmiana, która godzinę wcześniej wygania nas spod kołdry. Czas zmienia się w nocy z soboty na niedzielę (30/31 marca) z godziny 2:00 na 3:00. Do czasu zimowego powrócimy pod koniec października 2019.

Kiedy koniec ze zmianą czasu?

We wtorek 26 marca europosłowie będą głosować nad propozycją zakończenia przestawiania zegarów o godzinę wiosną i jesienią, czyli na czas letni i zimowy. Zaprzestanie zmieniania czasu miałoby nastąpić od 2021 roku.

"Kraje UE, które zdecydują się na trwałe zachowanie czasu letniego, powinny po raz ostatni dostosować zegary w ostatnią niedzielę marca 2021, zgodnie z projektem stanowiska Parlamentu. Kraje, które wolą utrzymać swój standardowy (zimowy) czas, mogą po raz ostatni zmienić czas w ostatnią niedzielę października 2021 roku", podaje Parlament Europejski.

Posłowie chcieliby, żeby kraje unii skoordynowały swoje działania, czy zdecydowały wspólnie, przy którym czasie zostają, aby uniknąć zakłóceń w działaniu jednolitego rynku.

  • Konsultacje publiczne dotyczące zmiany czasu w Unii Europejskiej trwały od 4 do 16 sierpnia 2018 roku.
  • Europejczycy mogli wypowiadać się za pośrednictwem ankiety internetowej.
  • Pytano o dotychczasowe doświadczenia związane z przechodzenia na czas letni i potem powrót do zimowego.
  • Ankietowani mogli określić czy chcą pozostać przy sezonowych zmianach, czy może zrezygnować z nich.
ZMIANA CZASU 2019 - Kiedy i o której przestawiamy się na czas letni? Koniec ze zmianą czasu w 2021 roku
pixabay.com

Zmiana czasu to wiele hałasu o nic?

O zmianie czasu dyskutują nie tylko politycy. - Mnie to w ogóle nie przeszkadza - mówi o zmianie czasu Ada, studentka z Torunia. - No może wtedy, gdy muszę przestawić gdzieś zegar, jest to odrobię uciążliwe, ale w komputerze i komórce zmienia mi się sam, więc nie widzę problemu. Jak zniosą zmianę czasu, to będzie mi to równie obojętne - zapewnia. Dodaje: Z tym zmienianiem czasu i próbami jego wycofania to jest wiele hałasu o nic.

Marcin, pracownik administracyjny z Grudziądza: - Zmiana czasu z jednej strony jest uciążliwa, ale z drugiej strony – zniesienie tego zwyczaju pociągnie za sobą kolejne zmiany. Przykładowo: teraz jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że na początku marca wschód słońca jest o godzinie 7. Po zniesieniu zmiany czasu, wschód słońca będzie teraz o godzinie 8. Może trochę zabrzmię jak osoba źle nastawiona na zmiany, ale w tym wypadku paradoksalnie brak zmiany czasu spowoduje zmiany w naszym funkcjonowaniu, do których będzie trzeba przyzwyczajać się latam.

Dla rolników zmiana czasu jest o tyle kłopotliwa, że zwierzęta przyzwyczajone do określonej pory karmienia będą domagały się żywności bez względu na zmianę czasu. Trzeba je stopniowo przyzwyczajać do nowej pory. Jest to odczuwalne jesienią, kiedy cofamy zegary.
______________________________
Wiosna budzi nie tylko o godzinę wcześniej, ale też daje więcej możliwości. Dzień się wydłuża, temperatura podnosi, a my chętniej spędzamy czas na zewnątrz. Rolnicy ruszają do prac polowych, a kto ma trochę czasu wolnego szuka kierunków podróży. Marzec skończy się Wielkim Tygodniem, a kwiecień powita Wielkanocą, która w tym roku przypada 1.04.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska