Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w Kodeksie Pracy - nowe pomysły. Zakaz picia piwa przy pracy zdalnej

(wiad)
Wprowadzony zostanie zakaz picia piwa przy przy pracy zdalnej.
Wprowadzony zostanie zakaz picia piwa przy przy pracy zdalnej. Andrzej Banaś
Przywykliście do pracy zdalnej? Od września pracodawca będzie mógł odwiedzić was alkotestem. Z trawki również się nie wytłumaczycie. Nie milkną kontrowersje w sprawie szczegółowych regulacji.

Rząd planuje zmienić kodeks pracy pod koniec września. Chodzi głównie o przepisy dotyczące pracy zdalnej. Projekt przygotowany przez trzy ministerstwa jest obecnie konsultowany w zespołach. Zdalna praca wreszcie oficjalnie pojawi się w kodeksie. Aby pracować zdalnie, pracodawca musi dogadać się z pracownikiem albo po prostu wpisać to w umowie o pracę.

Zmiany w Kodeksie Pracy. Koniec z kontrolami na dziko
Nowelizacja wprowadzi m.in. przepisy, które pozwoliłyby na domową kontrolę pracowników. Ale bez obaw – szef nie będzie patrzył nam na ręce i kontrolował garderoby. Chodzi wyłącznie o wyrywkową kontrolę pod kątem trzeźwości i ewentualnego zażywania środków odurzających.

Rząd chce też unormować zasady, na jakich takie kontrole byłyby przeprowadzane, bo dziś próby takich kontroli przeprowadzane są „ na dziko”. Sprawa budzi sprzeczne opinie, tym bardziej, że zmiany dotyczyłyby nie tylko osób zatrudnionych w ramach umowy o pracę, ale również tych na śmieciówkach.

Praca zdalna była, ale nie w kodeksie pracy
Nowe zapisy były konieczne, bo praca zdalna nie została dotąd zdefiniowana w kodeksie pracy. Zasadę pracy zdalnej wprowadzono przy okazji uchwalenia tarczy antykryzysowej 4.0. Zapisano tam, że praca zdalna może być zlecona wyłącznie na czas określony, a nie bezterminowo. I to jedynie w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii (oraz 3 miesiące po odwołaniu takiego stanu). Gdy epidemia wygaśnie, w świetle prawa pracy zdalnej zlecić nie można.

Nie ma też dziś jasności, czy pracę zdalna można wykonywać w dowolnym miejscu (choćby w domu letniskowym), czy musi się ona odbywać w jednej ustalonej lokalizacji.

Zmiany w Kodeksie Pracy - uwagi i kontrowersje
Mecenas Łaguna, ekspert z krakowskiej kancelarii Baran Książek Bigaj wskazuje na luki w projektach: - Regulacje dotyczące pracy zdalnej w tych ustawach są niezwykle lakoniczne. Nie została uregulowana przede wszystkim kwestia rozliczania się pomiędzy pracodawca a pracownikiem. Pozostało to kwestią do wzajemnych ustaleń. Trwa również spór, czy koszty powinny spoczywać na pracowniku, czy na pracodawcy. Prawnicy nie są zgodni w tej kwestii.

Kontrowersje budzi kwestia zapewnienia pracownikowi odpowiednich warunków higieniczno-sanitarnych w domu. Bo przecież pracodawca nie ma w praktyce możliwości skontrolowania pracownika. Więksi pracodawcy wyposażają pracowników w fotele, zagłówki, lampki itp., ale problem pojawia się w przypadku mniejszych firm, które nie mają na takie doposażenie pieniędzy. Dużo więc zależy od wzajemnych porozumień pracodawcy i pracownika.

Najwięcej emocji budzi jednak sprawa domowych badań trzeźwości. Pracownik nietrzeźwy nie powinien zostać dopuszczony do pracy - To gigantyczny problem, bo nie bardzo wiadomo, czy pracodawca ma prawo do przeprowadzania takich kontroli – zauważa Łukasz Łaguna. - A jeśli tak – to w jaki sposób? Sytuacja jest dynamiczna, więc obie strony umowy o prace powinni dwa razy zastanowić przed określonym zachowaniem, bo linie orzecznicze dopiero się ustalają.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska