Związki wygrały - koniec protestu w bydgoskim Nitro-Chemie

  Związki wygrały - koniec protestu w bydgoskim Nitro-Chemie

  WM

  Express Bydgoski

  Aktualizacja:

  Gdy tylko Nitro-Chem dostanie nowe umowy, zakończy protest.

  Gdy tylko Nitro-Chem dostanie nowe umowy, zakończy protest. ©Tomasz Czachorowski

  Podczas dzisiejszych rozmów z przedstawicielami Polskiej Grupy Zbrojeniowej w Ministerstwie Obrony Narodowej w Warszawie, Polska Grupa Zbrojeniowa obiecała wycofać się z kontrowersyjnych i kosztownych dla Nitro-Chemu zapisów umowy prowizyjnej.
  Gdy tylko Nitro-Chem dostanie nowe umowy, zakończy protest.

  Gdy tylko Nitro-Chem dostanie nowe umowy, zakończy protest. ©Tomasz Czachorowski

  To oznacza koniec akcji protestacyjnej w państwowej spółce zbrojeniowej Nitro-Chem.

  - Jeszcze w to nie wierzę... PGZ wycofała się z nowej części zapisów w umowie. Podobnie postąpiono, oczywiście w zależności od specyfiki, z innymi firmami grupy - mówi Elżbieta Żurańska, przewodnicząca NSZZ „Solidarność” Nitro-Chemu.

  Przypomnijmy, że PGZ chciała, żeby bydgoska spółka zapłaciła 5 procent opłaty prowizyjnej od obrotu z kontraktów zagranicznych, m.in.
  z USA. To grubo ponad 10 mln zł rocznie. Przy ok 20 mln zł zysku oznaczałoby chylenie się spółki ku upadkowi. PGZ otrzymuje prowizję od kontraktów, ale tylko tych, w których załatwieniu sama pośredniczyła. Największe zagraniczne kontrakty bydgoskiej firmy są jej własna zasługą i dlatego - zdaniem trzech działających w firmie związków - mnie mogły być obciążone haraczem dla PGZ.

  Związki zawodowe Nitro-Chemu czekają teraz na przesłanie nowej, zmienionej umowy. Ma to nastąpić w poniedziałek. Potem - koniec protestu.

  AKTUALIZACJA, 7.12.2018
  Stanowisko PGZ S.A. w sprawie rozmów z przedstawicielami związków zawodowych działających w spółce NITRO-CHEM S.A., przesłane do naszej redakcji.

  "Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. cały czas prowadzi dialog ze związkami zawodowymi działającymi w spółce NITRO-CHEM S.A. w celu wypracowania najlepszych rozwiązań zarówno dla spółki, jak i całej Grupy. Rozmowy przebiegają w dobrej i konstruktywnej atmosferze. Podczas spotkania zarządu PGZ S.A. z przedstawicielami związków zawodowych działających w spółce, które odbyło się 6 grudnia br. w Radomiu, omówiono zapisy doprecyzowujące umowy prowizyjne i rozwiano wątpliwości strony społecznej.

  Za nieprawdziwe jednak należy uznać informacje, że w wyniku rozmów PGZ wycofała się z „kontrowersyjnych i kosztownych zapisów umowy prowizyjnej”. Efektem rozmów było doprecyzowanie zapisów umowy prowizyjnej w taki sposób, aby zasady ustalania prowizji były jeszcze bardziej czytelne i przejrzyste. Chodziło także o wyeliminowanie ewentualnych wątpliwości, aby współpraca między spółkami z Grupy PGZ układała się tak jak dotychczas harmonijnie.

  Zwracamy uwagę, że umowy prowizyjne funkcjonowały już wcześniej w Grupie Kapitałowej PGZ, podobnie jak w innych grupach kapitałowych. Nie stanowiły one kwestii spornych, a także nie był podnoszony zarzut, że mogłyby one stanowić obciążenie dla spółek z Grupy PGZ".

  LICZ SIĘ ZE ŚWIĘTAMI - MIKOŁAJ DO WYNAJĘCIA.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wiadomości z Bydgoszczy