W roku 1355 zawiązał się w Grudziądzu cech piekarski. W następnych latach, o czym informują historyczne źródła, powstawały kolejne cechy i korporacje grupujące rzemieślników innych zawodów i specjalności.
- Rzemieślnicy zawsze bardzo silnie związani byli z miastem - mówi Mirosław Pietkiewicz, starszy grudziądzkiego Cechu Rzemiosł Różnych. - _Znaczącą rolę odgrywali nasi poprzednicy nie tylko jako budowniczowie miejskiej infrastruktury czy fortyfikacji, ale też w życiu codziennym Grudziądza udział rzemieślników był znaczący. Do pierwszego rozbioru Polski i włączenia Grudziądza do Prus działało w mieście 8 organizacji cechowych. Po odzyskaniu przez Grudziądz niepodległości w 1920, polskie rzemiosło przeżyło prawdziwy reW przededniu wybuchu II wojny światowej funkcjonowało w mieście i powiecie niemal 1.500 zakładów rzemieślniczych.
_Obecnie w grudziądzkim cechu zrzeszonych jest 260 zakładów różnych branż, w których pracuje łącznie ponad 1.700 osób. Pod okiem mistrzów, tajniki rzemieślniczych fachów poznaje 420 uczniów.
Szerzej o jubileuszu i obecnej kondycji grudziądzkiego rzemiosła w jutrzejszym wydaniu "Pomorskiej".
**
