Poradź się
Poradź się
Masz wątpliwości, czy spełniasz warunki, by ubiegać się o kredyt? Poradź się eksperta. Jutro na pytania Czytelników będzie odpowiadać JUSTYNA BRZEZIŃSKA-KRUK, zastępca naczelnika Wydziału Klienta Detalicznego w II oddziale Banku PKO BP SA w Bydgoszczy. Na telefony czekamy pod bezpłatnym numerem infolinii 0 800-170-755.
Może się o niego ubiegać każdy student uczelni państwowych i prywatnych. Na złożenie wniosku ma czas do 15 listopada.
W bankach w regionie mówią: - Pierwsze wnioski już wpłynęły. Podobnie jak w latach poprzednich, studenci czekają na rozpoczęcie roku akademickiego. Fali wniosków spodziewamy się na początku listopada.
Wieczorowy też może
Mogą się o nie starać studenci uczelni państwowych, niepaństwowych, również wyższych uczelni zawodowych bez względu na rok studiów i system studiów (dzienny, zaoczny, wieczorowy). Kredyty udzielane będą również słuchaczom i studentom Akademii Obrony Narodowej, Wojskowej Akademii Technicznej i Akademii Marynarki Wojennej (pod warunkiem, że pozostają cywilami), słuchaczom Szkoły Głównej Pożarniczej oraz doktorantom, którzy nie ukończyli 25. roku życia.
Kredyt udzielany jest na czas studiów, jednak nie dłużej niż na 6 lat, a w przypadku studiów doktoranckich nie dłużej niż na 4 lata.
Progu jeszcze nie znają
Aby otrzymać kredyt, należy w banku złożyć wniosek i przedstawić następujące dokumenty: zaświadczenie z dziekanatu (o wpisie na kolejny semestr/ rok studiów), dokumenty potwierdzające dane (dowód osobisty, legitymacja studencka), zaświadczenie z urzędu skarbowego o dochodach w rodzinie.
Pożyczą pieniądze
- Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. - www.bgz.pl
- Bank Zachodni WBK S.A. - www.bzwbk.pl
- Kredyt Bank S.A. - www.kredytbank.pl
- Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. - www.bankbps.pl
- Bank PEKAO S.A. - www.pekao.com.pl
- PKO Bank Polski S.A. - www.pkobp.pl
- Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A. www.gbw.com.pl
Corocznie Minister Edukacji Narodowej i Sportu ustala maksymalną wysokość dochodu na osobę w rodzinie, który będzie uprawniał do ubiegania się o kredyt studencki. - Próg dochodu będzie możliwy do oszacowania dopiero na początku grudnia, gdy banki zakończą przyjmowanie wniosków od studentów. W minionym roku akademickim próg ten wynosił 1900 zł na osobę w rodzinie - mówi Justyna Brzezińska-Kruk, zastępca naczelnika Wydziału Klienta Detalicznego w II oddziale Banku PKO BP SA w Bydgoszczy.
Agencja im poręczy
Każdy bank, który udziela kredytu wymaga jego zastawu lub poręczenia.
Najbiedniejszym studentom kredyty poręcza Bank Gospodarstwa Krajowego (od 70 do 100 proc. pożyczki w przypadku sierot), a studentom z obszarów wiejskich - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O poręczenie Agencji mogą ubiegać się studenci zamieszkujący na obszarze wsi. W zależności od wysokości dochodu na osobę w rodzinie ARMiR może poręczać do 80 lub do 100 proc. wykorzystanej kwoty kredytu. Poręczenie Agencji w wysokości 100 proc. mogą uzyskać studenci, których dochód na osobę w rodzinie uprawnia do wykorzystania ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.
Ubiegając się o uzyskanie poręczenia Agencji należy w oddziale banku współpracującego z Agencją (czyli BGŻ lub BPS) przedłożyć następujące dokumenty:
- wniosek o udzielenie poręczenia przez ARiMR na wzorze określonym przez Agencję,
- dokumenty świadczące o dochodach w rodzinie, zaświadczenie z urzędu gminy o zamieszkaniu na obszarze wsi,
- zaświadczenie z gminnego ośrodka pomocy społecznej o wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta, kwalifikującego do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (dla studentów ubiegających się o poręczenie w wys. 100 proc.)
Już skorzystali
W roku akademickim 2006/2007 najwięcej, blisko 14 tysięcy, kredytów studenckich udzielił Bank PKO BP. Dla porównania Bank BGŻ przyznał 1428 kredytów na łączną sumę 2 mln zł. Najczęściej z pieniędzy korzystali studenci uniwersytetów, politechnik i niepaństwowych szkół wyższych.
Student zaczyna oddawać bankowi pieniądze (w miesięcznych ratach wraz z odsetkami) dopiero dwa lata po ukończeniu studiów. Z kolei okres spłaty jest przynajmniej dwa razy dłuższy niż czas pobierania kredytu. Jego oprocentowanie wynosi połowę stopy redyskonta weksli NBP (obecnie jest to 2,5 proc. w skali roku).
Dobra wiadomość: 5 proc. najlepszych absolwentów uczelni może liczyć na umorzenie 20 proc. całej sumy kredytu.