https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Domy się trzęsą, mury pękają, ludzi szlag trafia

Tekst i fot. DARIUSZ NAWROCKI
Czesław Kuźmiński pokazuje fragment  zniszczonego ogrodzenia przy ul.  Staropoznańskiej
Czesław Kuźmiński pokazuje fragment zniszczonego ogrodzenia przy ul. Staropoznańskiej Fot. DARIUSZ NAWROCKI
Mieszkańcy inowrocławskich Mątew przygotowują się do walki o odszkodowania za zniszczone budynki.

Ludzie drugiej kategorii

- _Dość już mamy traktowania nas jak ludzi drugiej kategorii. My też płacimy podatki i też możemy oczekiwać na to, że ważne dla nas inwestycje będą w końcu realizowane - _mówi Czesław Kuźmiński, mieszkaniec ul. Staropoznańskiej. Długo mógłby wymieniać bolączki mieszkańców Mątew. Najbardziej narzeka jednak na stan dróg. - _Od lat błagamy o to, by wreszcie porządnie zrobiono nawierzchnię ulicy Staropoznańskiej. Droga jest bardzo nierówna, a ruch ciężkich samochodów coraz większy. Gdy przejeżdżają, nasze domy się trzęsą, mury pękają. Elewacje psują się nam przez wodę i błoto tryskające spod kół przejeżdżających samochodów - _opowiada pan Czesław.

Część mieszkańców ma już dość nękania prezydenta prośbami o remonty. Dlatego zdecydowali się, że wystąpią do ratusza o odszkodowania za budynki mieszkalne i gospodarcze oraz ogrodzenia, które ucierpiały przez fatalny stan drogi. Biegły ma wycenić straty poszczególnych właścicieli budynków.

Ścieżka rowerowa

Wiceprezydent Inowrocławia Ireneusz Stachowiak przyznaje, że wcześniej nikt jeszcze nie sięgał po taki sposób walki o inwestycje. Ma nadzieję, że mieszkańcy odstąpią od tego pomysłu, gdy dowiedzą się, że ul. Staropoznańska będzie w końcu remontowana.

Inwestycja rozpocznie się już w 2008 roku. W pierwszej kolejności zrobiony od podstaw zostanie kilkusetmetrowy fragment tej drogi do ulicy Cichej. - _Jest to fragment utwardzony jedynie kamieniem. Są tu okropne dziury. Mieszkańcy narzekają na duże kałuże wody - _mówi Stachowiak. Ponadto wzdłuż ul. Staropoznańskiej (aż do Fabrycznej) poprowadzona zostanie ścieżka rowerowa. W 2009 roku natomiast cała ulica uzyska nową nawierzchnię oraz chodnik.

Będzie więcej

To nie wszystkie planowane na 2008 rok inwestycje w Mątwach. Nowe nawierzchnie uzyskają ulice: Gdyńska i Sodowa. W 2009 roku wybudowany zostanie droga wjazdowa wraz z parkingiem między kościołem a szkołą. W 2010 roku ma być robiona ulica Mikorzyńskiej (na odcinku od Bagiennej do Wapiennej). Do 2013 roku natomiast muszą poczekać mieszkańcy ulic: Makowej, Modrakowej, Rucianej, Wapiennej, Objazdowej i Skrytej.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska