Od września w Toruniu działa Europejskie Centrum Edukacji w Opiece Długoterminowej Szkoła Policealna dla Opiekunów Medycznych.
O tym, jak ważny w zakładzie opieki długoterminowej jest opiekun medyczny dobrze wie Janina Mirończuk, dyrektor Hospicujm "Światło“ w Toruniu.
- Już kilka lat temu, na własne potrzeby, w naszym hospicjum utworzyliśmy funkcję asystenta pielęgniarki. Pielęgniarek jest coraz mniej, a ich asystenci przeszli u nas wewnętrzne szkolenie i mogli pomagać im przy chorych. Takiego zawodu jednak oficjalnie nie było, a jest bardzo potrzebny - mówi.
Zawód od roku
Minister zdrowia do wykazu zawodów medycznych opiekuna medycznego wpisał dopiero rok temu. Jego zadania to pomoc pielęgniarce przy wykonywaniu czynności dnia codziennego - ubieraniu, myciu czy karmieniu pacjenta.
Szkół, które kształcą opiekunów medycznych w Polsce jest niewiele. Nasza toruńska mieści się w "Matopacie“. Na razie, w systemie zaocznym, kształci się w niej 25 osób. Wiedzę zdobędą od fachowców i doświadczonych praktyków. Praktyki odbędą m.in. w szpitalach, a na koniec muszą zdać zewnętrzny egzamin państwowy, złożony z części teoretycznej i praktycznej.
- Zależy nam na wykształceniu wysoko wykwalifikowanej kadry - mówi Grażyna Śmiarowska - dyrektor szkoły i jednocześnie konsultant wojewódzki ds. pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych.
Stworzą sieć?
- Słowo "europejskie“ w nazwie centrum nie jest przypadkowe. Chcemy stworzyć szkołę na europejskim poziomie - mówi Jarosław Józefowicz, prezes TZMO. Ale to nie wszystko. Być może w przyszłości powstanie europejska sieć placówek kształcenia praktycznego w opiece długoterminowych.
Już teraz brakuje bowiem specjalistów w tej dziedzinie, a potrzeby z roku na rok będą większe.
Stary Kontynent się starzeje. W 2050 roku prawie 40 proc. jego społeczeństwa będzie miało więcej niż 65 lat. Grażyna Śmiarowska zwraca też uwagę na fakt, że tej opiece długoterminowej podlegają ludzie w każdym wieku, począwszy od dzieci.
Ambasador na wykładzie
Dlatego też od 11 lat TZMO organizują Konferencję Opieki Długoterminowej.
Tegoroczna rozpoczyna się dziś pod hasłem "Jakość opieki - jakość życia. Opieka długoterminowa wobec dylematów ekonomicznych, prawnych i etycznych“.
W tym roku konferencja ma status międzynarodowy. Weźmie w niej udział około 200 specjalistów z 14 krajów europejskich, m.in. wiceministrowie pomocy społecznej z Rosji i Ukrainy.
Gościem specjalnym i jednocześnie jednym z wykładowców, z czego prezes Józefowicz jest szczególnie dumny, będzie Ambasador Indii.
Wieczorem podczas otwarcia spotkania (początek godz. 19.30) w auli UMK ambasador opowie o tym, czy indyjska filozofia i tradycja mogą pomóc w podniesieniu jakości życia.
Przypomnijmy, że toruńska "Bella“ działa także na rynku indyjskim.