Tak wynika z analizy ofert pracy zgłoszonych w internetowej giełdzie infoPraca.pl.
Znacznie zmniejszyła się natomiast liczba ofert dla pracowników administracyjnych i technicznych związanych ze służbą zdrowia.
Jeśli masz na koncie sukcesy w sprzedaży...
Polacy kupują z roku na rok coraz więcej leków, ale ich średnia cena nadal jest niższa w porównaniu ze średnią europejską. Rośnie także niezadowolenie z niewydolności publicznej służby zdrowia, co przekłada się na coraz większą liczbę osób korzystających z płatnych usług medycznych.
Co czwarty pracodawca w tej branży poszukuje pracowników sprzedaży (ponad 40 proc. wszystkich ofert zgłoszonych w serwisie infoPraca.pl), których stanowisko definiowane jest, jako przedstawiciel farmaceutyczny, handlowy lub medyczny. Na te posady mogą aplikować absolwenci uczelni wyższych o profilu medycznym lub pokrewnym. Pracodawcy oczekują od nich przede wszystkim komunikatywności, umiejętności współpracy z klientem, doświadczenia zawodowego oraz udokumentowanych sukcesów w sprzedaży.
- Uruchomiliśmy specjalny dział farmacja i medycyna na naszym portalu, w którym zgromadziliśmy oferty pracy z tej branży - mówi Beata Szilf-Nitka, menadżer giełdy infoPraca.pl. - Zauważyliśmy, że branża medyczna coraz chętniej wykorzystuje internet do poszukiwania pracowników, gdyż pozwala porównać aplikacje wielu osób i szybciej znaleźć właściwego pracownika. O skuteczności tej metody świadczy także rosnąca liczba osób, które aplikują na ogłoszenia.
Ciągły wzrost liczby prywatnych aptek, przychodni lekarskich, stomatologicznych i laboratoriów medycznych oraz duża zmienność potrzeb powodują, że coraz mniej skuteczne są tradycyjne metody poszukiwania pracowników za pomocą poczty pantoflowej i ogłoszeń prasowych.
W zawodach związanych z usługami aptekarskimi najbardziej poszukiwani są obecnie technicy farmacji. - Rynek pracy w farmacji, to obecnie rynek pracownika, a nie pracodawcy - uważa Piotr Jóźwiakowski, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie. - Wynika to z ostrej konkurencji i dużej liczby aptek, których jest obecnie już ponad 11 tysięcy.
Dla właściciela apteki technik farmaceuta jest tańszym pracownikiem niż wykształcenie magister farmacji.
Jeśli chodzi o kierowników aptek i farmaceutów, to popyt i podaż równoważą się i brak specjalistów w tej dziedzinie nie jest odczuwalny na rynku.
Aptekarz: zawód dziedziczony
Farmaceuci, a zwłaszcza ci, którzy mogą ubiegać się o stanowisko kierownika apteki rzadko korzystają z jeszcze ze standardowych metod takich jak: internet, ogłoszenia prasowe czy firmy pośrednictwa pracy. Nadal w dużym stopniu zawód aptekarza w Polsce jest bardzo często zajęciem "dziedziczonym".
Wśród ofert pracy dla lekarzy, które zamieszczono w dziale Farmacja i Medycyna na infoPraca.pl najwięcej pochodzi z województw mazowieckiego, dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego i łódzkiego. Natomiast wśród ofert dla pielęgniarek, które znajdują się w portalu infoPraca.pl, ponad 65 proc. to oferty pracy za granicą.
Braki w małych miejscowościach
- Przemiany w służbie zdrowia wymuszają redukcję medycznego personelu administracyjnego, ale nadal odczuwalny jest i będzie brak lekarzy i pielęgniarek - uważa Tomasz Korkosz, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej. - Lekarzy brakuje głównie poza dużymi miastami, a wszędzie odczuwany jest brak anestezjologów. Nadal też poszukiwani są lekarze o różnych specjalnościach do pracy za granicą oraz pielęgniarki.