Nie licząc wydatków na rozrywkę czy czesne, student co miesiąc musi dysponować niemałym portfelem. Jakie są możliwości pogodzenia nauki z pracą?
- Dla studentów, którzy chcą uczyć się i zarabiać ważne są czas i miejsce pracy - twierdzi Magdalena Pieprzowska ze Start People Image, Agencji Pracy i Doradztwa Personalnego. - Oprócz obowiązkowych zajęć na uczelniach, muszą poświęcić również czas na samodzielną naukę. W takiej sytuacji, aby móc pracować popołudniami czy też jedynie w weekendy, konieczna jest elastyczność zatrudnienia.
Tymczasem dorobię sobie...
Harmonogram wykładów często angażuje studentów w ciągu całego dnia, utrudniając tym samym podjęcie przez nich pracy. Wyjątkiem są studia zaoczne. Ta forma wymaga wprawdzie znacznych nakładów finansowych, ale jednocześnie pozwala pracować w pełnym wymiarze godzin. Pozostali studenci, chcąc zarabiać, muszą dopasować harmonogram pracy do uczelnianego grafika. Możliwości rynku pracy zawężają się, pozostawiając do dyspozycji jedynie elastyczne formy zatrudnienia.
- Oprócz bardzo powszechnych wśród studentów umów o dzieło lub zlecenia, coraz popularniejsza staje się praca tymczasowa. Ta forma zatrudnienia pozwala na efektywne wykorzystanie wolnego czasu na pracę zarobkową - dodaje Pieprzowska. - Wystarczy zgłosić się do agencji pracy tymczasowej, tam zastawić swoje CV, określić jaka praca nas interesuje oraz w jakim czasie możemy pracować.
Następnie, aktywność studenta ogranicza się do odbierania telefonów od agencji z propozycjami pracy. - Pracy dla studentów nie brakuje. Jeśli w danym mieście pojawia się oferta, informujemy o niej określonych kandydatów. W sytuacji, gdy czas i miejsce pracy są dla niego odpowiednie, student może przyjąć pracę. Jeśli nie, może ją odrzucić i czekać na kolejną propozycję - tłumaczy Pieprzowska.
Możliwości jest wiele. Kandydat możne starać się podjąć pracę dorywczą jako ankieter, hostessa, ale także jako pracownik np. call center, sklepów czy też innych firm usługowych - wszystko zależy od możliwości czasowych, predyspozycji i doświadczenia.
Atutem pracy tymczasowej jest to, że osoba decydująca się na tę formę zatrudnienia, może dostosować obowiązki zawodowe do swojej sytuacji i trybu życia. Atrakcyjne oferty znajdą się zarówno dla osób poszukujących pierwszej pracy, jak i dla tych z doświadczeniem.
Pieniądze i doświadczenie
- Zdecydowałem się na pracę w wypożyczalni filmów, głównie po to, aby dorobić w czasie wolnym od nauki, więc można powiedzieć, że głównym bodźcem były pieniądze. Poza tym nie chciałem siedzieć bezczynnie w domu - mówi Wojtek, student czwartego roku prawa. - Teraz widzę jednak, że dla młodych ludzi podjęcie pracy, oprócz oczywistych korzyści finansowych, niesie ze sobą na przykład możliwość zapoznania się z organizacją pracy w większych firmach, co z pewnością procentuje w przyszłości.
Poza dorywczymi zajęciami, część studentów poszukuje możliwości połączenia zarobku z nabywaniem kierunkowego doświadczenia zawodowego. Informatycy, dziennikarze czy trenerzy - to niektóre z zawodów podejmowanych przez studentów nawiązujących w ten sposób kontakty z potencjalnymi, przyszłymi pracodawcami.
Samo wykształcenie to nie wszystko. Niezależnie od charakteru wykonywanego zajęcia, liczy się również praktyka. Poza zapewnieniem sobie źródła finansowania studiów i utrzymania, młody człowiek uczy się też rozsądnie zarządzać czasem i finansami, nabiera poczucia odpowiedzialności i samodyscypliny.