Planetarium im. Władysława Dziewulskiego zostało otwarte 17 lutego 1994 roku. Dwa dni po inauguracji, w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, pierwsi widzowie zasiedli pod kopułą, by obejrzeć premierowy pokaz "A jednak się kręci".
- Tytuł ten stał się w pewnym sensie dla nas wyzwaniem. W tamtych czasach niewielu bowiem wierzyło, że planetarium będzie w stanie funkcjonować bez dotacji z zewnątrz przeznaczonych na utrzymanie instytucji. Cytat "A jednak się kręci" zapisano nawet na projektorze gwiazd, aby przyświecał naszej działalności w kolejnych latach - opowiada Lucjan Broniewicz, dyrektor Planetarium.
Toruńskie planetarium jest najlepsze w Polsce. W ciągu 15 lat jego astronomowie wyprodukowali ponad 50 seansów, które w ciekawy sposób propagują wiedzę o Kosmosie. Obejrzało je przeszło 2,2 mln osób z całej Polski. Od kilku lat Planetarium proponuje nową atrakcję Orbitarium - interaktywną wystawę na stacji kosmicznej, a, góra, za dwa lata otworzy Geodium - podobną atrakcję o Ziemi.
Z okazji urodzin Planetarium przygotowało specjalny pokaz astronomiczny - "Kosmofonię" z muzyką Józefa Skrzeka.
Założyciel grupy SBB, wystąpił w Planetarium już dwukrotnie - w rok po otwarciu i z okazji 5. rocznicy.
Muzyk wystąpi na żywo, a towarzyszyć będą mu kosmiczne animacje wyświetlane na kopule planetarium, przygotowane przez astronoma Stanisława Rokitę. W utworze pojawią się także partie wokalne, które wykona ukraińska wokalistka Roksana Vikaliuk.
- Scenariusz tego muzycznego seansu opiera się na koncepcji podróży od początków wszechświata po dzień dzisiejszy, od chwili narodzin Ziemi przez wszystkie wieki jej rozwoju i cywilizacje aż po współczesny nam Toruń - wyjaśnia dyrektor.
Dla naszych Czytelników mamy prezent w postaci sześciu podwójnych wejściówek na niedzielny seans o godz. 15.00. Szczegóły - w wydaniu papierowym.