Skóra bywa wtedy zaczerwieniona, podrażniona, wysuszona, ściągnięta. Gdy zastosujemy niewłaściwe kosmetyki, skóra piecze, swędzi, łuszczy się.
Dlaczego mamy cerę wrażliwą? Można ją odziedziczyć po mamie. Albo na nią "zapracować" - poprzez nieodpowiednią pielęgnację, czy nadmierne opalanie.
Nie myj twarzy mydłem
Skóra wrażliwa wymaga wyjątkowej troski. Trzeba ją pielęgnować specjalnymi, bardzo łagodnymi kosmetykami, które ją ukoją, ochronią i dobrze nawilżą. Taki rodzaj cery niedobrze znosi mycie w bardzo ciepłej wodzie, z użyciem mydła, ponieważ wtedy zmywane są chroniące skórę lipidy. Do mycia cery wrażliwej należy używać specjalnych hipoalergicznych preparatów myjących i oczyszczających.
Cera wrażliwa bardzo cierpi, gdy nie jest odpowiednio i często nawilżana. Trzeba jej pomóc w odbudowie bariery hydrolipidowej, dzięki stosowaniu nawilżających kremów o równoczesnym działaniu ochronnym. Kremy do cery wrażliwej muszą też zawierać filtry UVA i UVB chroniące przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Wybierając kosmetyk, warto zwrócić uwagę, jaki jest jego skład.
Skóra wrażliwa nie toleruje kosmetyków z alkoholem, z kwasami owocowymi, z witaminami A i C. Do tego rodzaju cery nie należy stosować maseczek typu peel-off, czy gruboziarnistych peelingów. W kosmetykach powinno być jak najmniej barwników, konserwantów, czy substancji zapachowych.
Dobroczynne nagietki
Zawsze warto szukać informacji, co znajduje się w kremie, czy mleczku do cery wrażliwej. W tych preparatach często bywa alantoina, która koi i łagodzi podrażnienia, pobudza regenerację tkanek, przyśpiesza gojenie mikrouszkodzeń skóry, nawilża, wygładza i zmiękcza naskórek. Jest tam także d-pantenol odpowiadający za prawidłową budowę skóry, nawilżający, działający kojąco, łagodzący podrażnienia i ułatwiający procesy gojenia się skóry.
W kosmetykach dla cery wrażliwej można też znaleźć wyciąg z kwiatów nagietka. Ten śliczny kwiatek nie tylko cieszy nasze oczy, gdy kwitnie.
Wyciąg z nagietka pomaga w odbudowie naskórka, przyśpiesza gojenie, nawilża, działa antystarzeniowo i przeciwpodrażnieniowo, łagodzi swędzenie. Nagietek od dawna był stosowany w medycynie ludowej do leczenia wrzodów skóry, zainfekowanych ran, wysypki, żylaków, czy zapalenia spojówek.
Źródło:
,Głos Pomorza:Zdrowa cera