Przewidziana jest także możliwość pomocy dla firm działających w sektorze transportu drogowego. Zwolnione od podatku - na okres 12 miesięcy - będą firmy, w których nastąpił wzrost zatrudnienia o 50% w stosunku do średniego zatrudnienia za ostatnie 6 miesięcy. Jeżeli liczba etatów wzrośnie od 21-25 wówczas przedsiębiorca nie zapłaci ani złotówki podatku. Przy wzroście o 16-20 etatów firma może liczyć na 80% zwolnienie. 70% zwolnienia przysługiwać będzie przedsiębiorcom, którzy zwiększą liczbę miejsc pracy od 11-15, natomiast w przypadku zwiększenia o 6-10 etatów zwolnienie wyniesie 60%. Ulga przysługuje tylko na nieruchomości, które wchodzą w skład zakładu i są wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, w ramach której utworzone zostaną nowe miejsca pracy.
Korzystający z ulgi będzie musiał zachować nowoutworzone etaty co najmniej przez 3 lata, licząc od ostatniego roku podatkowego korzystania ze zwolnienia. Przewiduje się także zwolnienia z płacenia podatku od nieruchomości dla firm, które podniosą stan zatrudnienia, wynikające z przeprowadzonych inwestycji. Firma, która chce ubiegać się o taką ulgę musi wybudować nowy obiekt lub rozbudować, przebudować albo zmodernizować istniejące budynki.
Przedsiębiorcy mogą także uzyskać zwolnienie, jeżeli zainwestują w maszyny i urządzenia na stałe wbudowane w tę nieruchomość. Przy wzroście zatrudnienia o 25-50 etatów zwolnienie od podatku przysługuje przez okres dwóch lat. Jeśli firma zatrudni od 51-75 osób, wówczas będzie zwolniona z obowiązku płacenia przez 36 miesięcy. Przy liczbie 76-100 etatów - 48 miesięcy, od 101-125 etatów - 60 miesięcy, a przy wzroście zatrudnienia o 126-150 etatów będą to 72 miesiące "wakacji podatkowych". Korzystający z ulgi zobowiązany jest do zachowania nowoutworzonych miejsc pracy co najmniej przez 5 lat licząc od ostatniego roku podatkowego korzystania ze zwolnienia.
Ulg nie przewiduje się dla firm, które zwiększą zatrudnienie od 2 do 5 etatów, z uwagi na niewielką efektywność zwolnienia. Podmioty, które zalegają z zapłatą zobowiązań wobec miasta oraz będące w trudnej sytuacji ekonomicznej - w rozumieniu wytycznych wspólnotowych - także nie mogą liczyć na ulgi. Pełna treść uchwały Rady Miasta w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis na terenie Gminy Miasto Włocławek znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej pod adresem: http://www.bip.um.wlocl.pl/index.php?sit=689, a także w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego nr 70.
