Projekt prowadzony będzie w ramach Lokalnego Program Rewitalizacji Włocławka. Jego celem jest stworzenie w centrum miasta reprezentacyjnego obszaru o wysokich standardach, gdzie będą mogły się odbywać nie tylko imprezy masowe, ale także będzie to doskonałe miejsce do wypoczynku dla mieszkańców i turystów.
Na bulwarach zmieni się mała architektura, oświetlenie i szata roślinna. Wzdłuż bulwarów - od ul. Ogniowej do ujścia rzeki Zgłowiączki - zbudowana będzie promenada, z ozdobną nawierzchnią. Pomiędzy promenadą a chodnikiem powstanie 1,3 km ścieżek spacerowych wzdłuż których zostaną zamontowane ławki - na całej długości bulwarów będzie ich 231. Dla rowerzystów zostanie wykonana ścieżka rowerowa, swoje pojazdy będą mogli parkować przy 27 stojakach rowerowych. Odwiedzający bulwary będą mogli skorzystać z 13 tarasów widokowych w kształcie koła. Znajdą tam się również lokale małej gastronomii - dla tego typu działalności przewidziano 286,5 metrów kwadratowych powierzchni. Bulwary zyskają iluminację, która będzie podkreślała elementy małej architektury ze szczególnym wyeksponowaniem elementów ozdobnych. Cały obszar będzie rozświetlało 27 latarni.
W okolicy ul. Ogniowej powstanie trzydziestostanowiskowy parking. Na odcinku pomiędzy ul. Bechiego i Towarową wykonawca zamontuje siedziska oraz urządzi plac zabaw dla dzieci ze stołami do gry, piramidą wspinaczkową, huśtawkami, ruchomym pomostem, karuzelą itp. urządzeniami. W rejonie ul. Bechiego oraz pomiędzy ul. Św. Jana i Maślaną będzie zlokalizowany plac interaktywny, wyposażony w siedziska i małą scenę. Będą tam organizowane imprezy plenerowe. Planuje się także odbudowanie bariery ochronnej jako repliki istniejących niegdyś barier. Dodatkowo, wszystkie murki będą oczyszczone z brudu i graffiti i zabezpieczone środkami chemicznymi uniemożliwiającymi ich ponowne pomalowanie. W okolicach Pałacu Biskupiego do ujścia rzeki Zgłowiączki powstaną alejki i zieleńce. Pod mostem oraz w okolicach ul. Bechiego będą stały szalety publiczne.
Zakończenie przebudowy włocławskich bulwarów planuje się na 30 kwietnia 2011 roku. Inwestycja realizowana jest przez samorząd Włocławka w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji miasta przy współudziale środków z Unii Europejskiej - Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 z zakresu działania 7.1. "rewitalizacja zdegradowanych dzielnic miast".
