04.01.2010 wchodzą w życie przepisy, które umożliwiają powołanie sądu załatwiającego sprawy droga internetową. Formalnie będzie to Wydział XVI Sądu Rejonowego w Lublinie z 11 referendarzami i jednym sędzią. Oficjalne uruchomienie sądu oraz jego strony internetowej nastąpi w poniedziałek o godzinie 11.
Mechanizm działania e-sądu będzie prosty - po zalogowaniu się na jego stronie internetowej będzie można wysłać pozew.
Oczywiście logując się trzeba będzie się posługiwać wymyślonym przez siebie loginem i hasłem dostępu. Posiadanie podpisu elektronicznego nie będzie konieczne, ale możliwe. Jako zabezpieczenie pozywający będzie musiał wpłacić na konto sądu 1,25 procent wartości długu, o którego zwrot się ubiega.
Formularz pozwu będzie na stronie internetowej - tam będzie się go wypełniać. Nie trzeba załączać dowodów np. w postaci skanów rachunków - ale wystarczy ich opisanie.
Z nowego sądu będzie mógł skorzystać każdy obywatel i każda instytucja - ważne jest jednak to, że do sądu będzie można kierować jedynie sprawy upominawcze, dotyczące dłużników.
Pozwy muszą dotyczyć spraw, które są jednoznaczne, a dług nie będzie budził wątpliwości sądu, bo dokumentują go opisane w pozwie faktury i rachunki. W takich sytuacjach sąd wyda po prostu nakaz zapłaty żądanej kwoty.
Osoba upomniana będzie mieć dwa tygodnie na zapłatę długu, ale nie zabiera się jej prawa odwołania się od postanowienia sądu. Tyle że w tym przypadku trzeba będzie to już zrobić po staremu - pozwem papierowym do sądu wyższej instancji.
Ministerstwo Sprawiedliwości ocenia, że największa liczbę składających pozwy będą stanowiły instytucje finansowe. Liczbę spraw, które mogą trafiać rocznie do lubelskiego sądu, szacuje się na 600 tysięcy.