www.pomorska.pl/torun
Więcej informacji z Torunia znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/torun
- Wiadomość o nowotworze spada jak grom z jasnego nieba. Jak się zachować w takiej sytuacji wobec chorego?
- Odpowiedź nie jest prosta. Ludzie są różni i różnie przyjmą taką informację. My powinniśmy dostosować naszą reakcję. Ważne, aby od chorego nie stronić, aby się z nim spotkać, aby zapytać o jego potrzeby. Czasami w takiej sytuacji trzeba być bardziej dyrektywnym i trochę pokierować chorym. Bardzo często osoby, które dowiadują się, że mają nowotwór, odczuwają duży kryzys. Nie wiedzą, co robić. Pojawia się w ich życiu chaos. Pomocna dłoń jest wtedy ogromnie potrzebna.
- Ale często krewni słyszą od chorego z wyrzutem: ty nie wiesz, co ja czuję.
- I on ma rację, bo tak naprawdę my tego nie wiemy. Nie rozumiemy tej sytuacji i nie ma w tym nic złego.
- Być może nie wiem, co czujesz, ale jestem przy tobie.
- Dokładnie.
- Powinniśmy pocieszać, mówić: wszystko będzie dobrze?
- Gdy ktoś dowiaduje się, że ma nowotwór, to tak naprawdę nic więcej nie wie. Nie zdajemy więc sobie sprawy z tego, co będzie dalej. Dla pacjentów o wiele bardziej adekwatne są informacje od lekarzy, którzy zapewniają, że zrobią wszystko, co w ich mocy. Oni nie mówią, że będzie dobrze, tylko, że postarają się pomóc, jak tylko mogą. To jest dla nas, bliskich, też najlepsza wskazówka, jak w takiej sytuacji się zachować.
- Gdzie można szukać wsparcia?
- Na pewno w sieci Akademii Walki z Rakiem. Tam mogą zgłosić się i chorzy, i ich bliscy. Proponujemy im zarówno terapię indywidualną, jak i grupową. Mamy specjalistów, np. dietetyków czy rehabilitantów, którzy pomagają przejść przez proces leczenia. Toruńska Fundacja "Światło" właśnie świętuje pięciolecie projektu Akademii Walki z Rakiem. Poza tym w każdym większym mieście są poradnie zdrowia psychicznego z wykwalifikowanymi psychoterapeutami i psychologami.
- Kontakt z innym chorym pomaga?
- Spotkania z kimś, kto przeżył podobne sytuacje są bardzo ważnym doświadczeniem. Ale niczego nie powinniśmy robić na siłę. Proponuję przyjść, spotkać się i zobaczyć, jak czujemy się w grupie. Czy nam to odpowiada.
- Czy w chorobie można szukać dobrych stron?
- Można. Niektórzy w jej wyniku przewartościowują całe życie. Dochodzi nawet do pewnej rekonstrukcji osobowości i priorytetów życiowych. Zaczynają robić rzeczy, których nigdy wcześniej nie robili. To sprawia im wielką frajdę. Dopiero wtedy zaczynają być w kontakcie ze sobą i w dobrych relacjach z bliskimi.
- Żyją, innym, drugim życiem?
- Tak, lecz każdy przeżywa to w swoim tempie. Bo przecież chorzy przede wszystkim przechodzą przez duże cierpienie związane z chorobą i leczeniem.
Akademia Walki z Rakiem
Została powołana przez Fundację "Światło" pięć lat temu. Z tej okazji w Filmarze zorganizowano konferencję "Wygraj z rakiem".
Gdzie jej szukać?
AWzR w Toruniu mieści się przy ul. Lecha 5/7, nr tel. 56 651 12 17.
Udostępnij