www.pomorska.pl/bydgoszcz
Więcej informacji z Bydgoszczy na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz
E-wydanie Gazety Pomorskiej
E-wydanie Gazety Pomorskiej
Nie możesz kupić papierowego wydania naszej gazety? Teraz możesz dowiedzieć się, co dzieje się w twoim regionie, kraju i świecie także czytając e-wydanie "Pomorskiej KLIKNIJ TUTAJ
W tym roku świętujemy podwójny jubileusz. Król Kazimierz Wielki, założyciel Bydgoszczy, obchodziłby siedemsetlecie urodzin, a zbliżający się Jarmark jest Jarmarkiem dwudziestym! Mamy więc powody do zabawy! Od tego roku postać króla Kazimierza będzie stałym gościem naszej imprezy. Aby nie czuł się on w Bydgoszczy wyrwany z czasów sobie współczesnych postaramy się, by Jarmark nawiązywał też do tradycji średniowiecznej i przyjął charakter bardziej niż zwykle historyczny.
Rybi Rynek - miejsce z wielowiekową tradycją handlową - udekorowany średniowiecznymi sztandarami, kazimierzowskimi orłami, otworzy swoje podwoje przed twórcami z całej Polski. Z północy, z południa, ze wschodu i z zachodu przybędą do Bydgoszczy rzeźbiarze, garncarze, malarze, wikliniarze, hafciarki i koronczarki oraz wielu innych twórców nie mieszczących się w żadnych sztywnych konwencjach. Przywiozą ze sobą wspaniałe wyroby, które obejrzeć i zakupić będzie można. Na gości Jarmarku czekać też będzie poczęstunek - jadło średniowieczne (w tym piwo ważone wg oryginalnych średniowiecznych receptur) potrawy regionalne, wędliny, nalewki, sery, wiele innych pyszności. Dla zakochanych - zupa z lubczyka, dla zagubionych i niepewnych jutra - wróżby starej wiedźmy.
Na Jarmark dotrze też średniowieczna drużyna rycerska, której zadaniem będzie nie tylko ochraniać Monarchę, ale też werbować do kazimierzowskiej armii. Chętni nauczą się władać mieczem, zakładać zbroję i poruszać się w niej w czasie walki.
Osoby niezdolne do służby wojskowej zaprosimy na pokazy ginących zawodów i rzemiosła średniowiecznego: będzie bednarz, kowal, garncarz, wikliniarz. Zaopatrzymy się w ręcznie wytwarzaną wg średniowiecznych wzorów biżuterię, a na warsztatach prowadzonych przez Pracownię Ceramiczną "Starej Ochronki" każdy duży i mały będzie mógł ulepić sobie garniec.
W tym roku Jarmarkowi towarzyszy też "Święto chleba", w którym udział biorą najznamienitsi piekarze z Bydgoszczy i regionu. Przez cały czas towarzyszyć nam będzie muzyka wywodząca się z tygla jarmarkowych tradycji. O 14:00 w amfiteatrze na ul. Mostowej grać będzie świetna kapela folkowa Bubliczki, a około godziny 16:00 odbędzie się koncert zespołu muzyki dawnej Grupa Radnyna.
Ci, którzy lubią tańczyć, wraz z Zespołem Pieśni i Tańca Płomienie będą mogli poznać kroki nie tylko charakterystyczne dla tańców średniowiecznych, ale też bardziej współczesnych form tanecznych. A o to przecież na Jarmarku chodzi: o poszukiwanie własnych korzeni w tyglu różnych tradycji z których się wywodzimy i inspirującą zabawę historią i folklorem.
Dla dzieci szczególnie, ale też dla pozostałych uczestników jarmarku przewidziana jest atrakcja szczególna: Na Brdzie zwodowana zostanie prawdziwa łódź Wikingów! Wikingowie przybędą do Bydgoszczy w celach pokojowych, w odwiedziny do króla Kazimierza, wiec nie obawiajmy się: Będziemy mogli wyruszyć w rejs po Brdzie, pokład otwarty. Gorąco zapraszamy!!!
Jarmark Świętojański: Rybi Rynek i ulica Mostowa, niedziela, 27 czerwca, od godz.10:00 do zmierzchu.
Przeczytaj też o wielkim jarmarku antyków na ulicy Długiej
Pierwszy kwartnik z Kazimierzem Wielkim w Bydgoszczy [zdjęcia] - Przeczytaj!
Bydgoskie Hity Cenowe i Długi Jarmark na Długiej