www.pomorska.pl/bydgoszcz
Więcej informacji z Bydgoszczy na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz
Dopiero co wizytujący Bydgoszcz historycy sztuki z Komitetu Ochrony Dziedzictwa Miast ICOMOS spierali się, czy warto zostawić odsłonięte fundamenty renesansowego ratusza. Tymczasem wczoraj na Starym Rynku archeolodzy zasypali już część wykopów i rozpoczęli układanie kostki brukowej.
Historia pod nogami
- Jaki był sens tych badań, skoro teraz wszystko znów ginie pod dwoma metrami ziemi? - pyta pan Kazimierz Dylewski, mieszkaniec Śródmieścia, który wczoraj przypatrywał się pracy archeologów. - Dowiedzieliśmy się w końcu, jaki duży był pierwszy bydgoski ratusz. To może warto w jakiś sposób wyeksponować te wykopaliska?
Ku temu pomysłowi skłaniają się też działacze Stowarzyszenia Bydgoska Starówka: - Na pewno warto zaznaczyć, gdzie dokładnie stał dawny ratusz - mówi Edward Syka, honorowy prezes stowarzyszenia.
- Drugorzędną sprawą jest już, w jaki sposób to zostanie zrobione. Przykrycie części fundamentów taflą zbrojonego szkła byłoby na pewno bardzo efektowne. I stałoby się kolejną atrakcją turystyczną w Bydgoszczy. Jeżeli jednak miasto odrzuci ten pomysł, to można, na przykład zaznaczyć kontur budowli na płycie rynku - dodaje Syka.
Odkopali, to muszą zasypać
Los wykopalisk w centrum miasta nie został jednak jeszcze przesądzony.
- Jeszcze zanim archeolodzy z UMK przystąpili do pracy, założenie było takie, że po zakończeniu badań przywrócą Stary Rynek do pierwotnego stanu - wyjaśnia Maciej Grześkowiak, zastępca prezydenta Bydgoszczy.
- Do tej pory nie wiedzieliśmy dokładnie, jaki duży był historyczny ratusz. Prowadzono tylko badania nieinwazyjne. Wykopaliska miały po prostu na celu poszerzyć naszą wiedzę o tym miejscu. I to wszystko.
Grześkowiak zaznacza: - Podczas planowanej przebudowy Starego Rynku zostanie jednak podjęty pomysł wyeksponowania części dawnych fundamentów. Nic nie jest jeszcze przesądzone.
Wyniki badań w lipcu
Potwierdza to również Beata Kokoszczyńska, rzecznik prezydenta: - Czekamy wciąż na ekspertyzę archeologów UMK, która zostanie sporządzona na podstawie zakończonych wykopalisk.
Dopiero gdy do ratusza zostanie dostarczona kompletna dokumentacja badań, miasto podejmie decyzję, co do sposobu upamiętnienia dawnego ratusza.
- Opis znalezisk pod płytą Starego Rynku ma być gotowy już w przyszłym miesiącu - dodaje Kokoszczyńska.