Wczoraj system Internetowej Rejestracji Kandydatów największej uczelni w regionie przeżył oblężenie. Uniwersytet ogłosił bowiem wyniki pierwszej tury kwalifikacji na studia. Z niepokojem, ale i nadzieją czekało na nie ponad 22,5 tys. maturzystów. Była wśród nich także Iza Goszka z Torunia, której w ubiegłym roku nie udało się dostać na wymarzony kierunek.
<>Nerwy puściły- W ubiegłym roku zapisałam się na psychologię do Gdańska - opowiada - niestety zabrakło mi kilka punktów. Podobnie w Toruniu, gdzie chciałam studiować dziennikarstwo i komunikację społeczną.
Ten nowy kierunek - na UMK od dwóch lat - cieszy się ogromną popularnością młodzieży.
Izę system zakwalifikował na filozofię, którą postawiła na trzecim miejscu, ale ostatecznie zdecydowała, że to nie są studia dla niej. Postanowiła zawalczyć raz jeszcze w tym roku, poprawiając wyniki matury.
Pracując w firmie szkoleniowej jako sekretarka przygotowywała się do rozszerzonego egzaminu dojrzałości z języka angielskiego.
- W tamtym roku egzamin podstawowy zdałam na 90 proc., a w maju tego roku rozszerzony, czyli trudniejszy, na 75 proc. - wyjaśnia. To przyniosło efekt.
Tym razem Iza zarejestrowała się na europeistykę i administrację, a wyniki, które zdobyła na maturze pozwoliły jej na zdobycie indeksu na wydziale prawa i administracji.
Nerwy puściły. Teraz torunianka może spokojnie myśleć o wakacjach.
Rzecznik UMK, dr Marcin Czyżniewski przypomina, że osoby, które zostały przyjęte na studia muszą dostarczyć Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej komplet dokumentów. Czas mają tylko do poniedziałku.
W Toruniu teczki należy składać w auli UMK, od dziś w godz. 9-18 (w sobotę w godz. 9-14). W Bydgoszczy sekretarze komisji z Collegium Medicum pracują w budynku F przy ul. Jagiellońskiej 13, w pok. 012 i 014, w godz. 9-15 (poza sobotą i niedzielą).
Ogłoszenie listy zakwalifikowanych w II etapie - 20 lipca.
Na nowy rok akademicki UMK przygotował dla chętnych ponad 14 tys. miejsc na studiach stacjonarnych I stopnia oraz jednolitych magisterskich. Internetowy System Rekrutacji zarejestrował zaś ponad 29 200 zgłoszeń (niektórzy wskazywali kilka kierunków, zawsze wybierając preferencyjny).
Zostać lekarzem
Najwięcej rejestracji zanotowano na stacjonarnych studiach pierwszego stopnia i jednolitych magisterskich. W Bydgoszczy bardzo dużym zainteresowanie wzbudziły studia medyczne: kierunek lekarski (ponad 3600 zapisów na 150 miejsc!), farmacja (ponad 1100) i fizjoterapia (niemal 800).
W Toruniu, tradycyjnie, wzięciem cieszyło się prawo (ponad 2100 osób na 300 miejsc) i kierunki ekonomiczne - finanse i rachunkowość (niemal 900 osób na 150 miejsc) i zarządzanie (przeszło 800 osób biło się o 300 indeksów). Spośród nowych propozycji uniwersytetu liderem okazało się bezpieczeństwo wewnętrzne. Wydział politologii i studiów międzynarodowych zaplanował przyjęcie na nie 90 osób, a chętnych było 900. Pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce kierunek ten wyprzedziły tylko filologie: japonistyka (10,73) i angielska (10,46).
Szczęśliwcy mogą już szukać stancji.