www.pomorska.pl/zdrowie
Serwis Zdrowie www.pomorska.pl/zdrowie
Rak jelita grubego jest drugą w kolejności nowotworową przyczyną zgonów wśród Polaków. Wyprzedza go jedynie rak piersi (w przypadku kobiet) oraz rak płuc (u mężczyzn). Jak pokazują statystyki, zapadalność na nowotwór jelita grubego wynosi w Polsce 30-35 na 100 tysięcy przypadków na rok. - Niestety, zapadalność rośnie średnio o 2,5 procenta w skali rocznej - alarmuje prof. Maciej Świątkowski, kierownik Katedry i Kliniki Gastroenterologii, Chorób Naczyń i Chorób Wewnętrznych Szpitala im. Biziela.
Dzieje się tak dlatego, że badania przesiewowe traktowane są w Polsce po macoszemu. Tymczasem to właśnie kolonoskopia umożliwia wykrycie polipów oraz pobranie wycinków jelita do dalszych badań. - A wczesne zdiagnozowanie choroby daje gwarancję stuprocentowego wyleczenia - wskazuje profesor Świątkowski. - Nowotwór rozwija się bowiem przez kilkanaście lat.
Bezpłatne badania pod kątem wczesnego wykrywania raka jelita grubego rozpoczęły się właśnie w Szpitalu im. Biziela. - Program ten został zorganizowany już po raz dziesiąty - mówi profesor. - Dotychczas przebadano ponad milion osób. U co czwartego pacjenta stwierdzono występowanie polipów.
W programie mogą wziąć udział osoby w wieku od 50 do 65 lat oraz osoby w wieku od 40 do 65 roku życia w przypadku, gdy ich rodzice lub rodzeństwo chorowali na raka jelita grubego. Aby uzyskać więcej informacji, wystarczy zadzwonić do sekretariatu kliniki gastroenterologii pod numer telefonu 52 371 49 12.
Czytaj e-wydanie »