Ciepła woda jest potrzeba w domach i mieszkaniach przez cały rok, ale właśnie teraz - u progu zimy - jej znaczenie rośnie. Ogrzewanie centralne, węglowe, a może słoneczne? Skoncentrujmy się na nowoczesnych rozwiązaniach.
Pompy ciepła
Dobrym rozwiązaniem jest ogrzewanie niskotemperaturowe, możliwe dzięki pompom ciepła. Takie ogrzewanie, charakterystyczne dla instalacji z pompą ciepła czy kolektorami słonecznymi pozwala na stworzenie zdrowego i komfortowego klimatu w budynku.
Pompy ciepła wykorzystują energię znajdująca się w powietrzu, skumulowaną w ziemi, wodzie. To znacznie lepsze źródło ciepła niż tradycyjne, uzyskiwane na skutek spalania kopalin, a przy tym zdecydowanie bardziej ekologiczne. Wystarczy do ogrzania wody w domu - tej używanej w łazience i wypełniającej grzejniki. Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że rachunki za prąd, gaz, węgiel i benzynę wciąż rosną i proces ten będzie postępował dopóki odnawialne źródła energii nie staną się konkurencyjne wobec tradycyjnych. Dopiero wtedy wielkie przedsiębiorstwa energetyczne obniżą ceny, bo zostaną do tego zmuszone sytuacją.
- Pompy ciepła to doskonałe rozwiązanie na czasy "głodu energetycznego", z którym przecież wciąż się borykamy - uważa Bogusław Bartoszewicz z bydgoskiej firmy BeZet. - W sukurs przyszła technika. Jeszcze kilka lat temu woda z zewnętrznego modułu hydraulicznego mogła być podgrzewana maksymalnie do 55 stopni Celsjusza, a dziś - z dwiema sprężarkami - już do 80 stopni. Takie systemy doskonale nadają się do ogrzewania domów energooszczędnych.
Bardzo funkcjonalne jest pobieranie ciepła z atmosfery. Urządzenie pracujące w systemie pompy cieplnej możne zainstalować na ścianie zewnętrznej. Bardziej kłopotliwe jest czerpanie ciepła z ziemi, jako że wtedy trzeba rozkopywać działkę.
Kocioł na ekogroszek
Dobrym, nowoczesnym i ekologicznym sposobem na ogrzanie domu - zasilanie instalacji centralnego ogrzewania - są kotły spalające ekogroszek. Te z górnej półki wyposażone są w automatyczny podajnik.
Co ważne, spalanie odbywa się właściwie bezdymnie - emisja szkodliwych substancji jest kilkakrotnie niższa od normy, zaś oszczędność w stosunku do tradycyjnych kotłów węglowych sięga 45 proc.
Do paleniska dostarczana jest tylko taka porcja paliwa, jaka jest niezbędna do utrzymania założonej temperatury w instalacji grzewczej. Rola użytkownika ogranicza się do napełniania kosza zasypowego paliwa.
Panele słoneczne
Najnowsza technika to ogrzewanie słoneczne, które ma tę dodatkową zaletę, że objęte jest programem finansowania z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Roczne oszczędności kosztów podgrzania wody użytkowej dzięki panelom słonecznym może sięgnąć 65 proc.
