Co może sejmik wojewódzki?
Co może sejmik wojewódzki?
* uchwala strategię rozwoju województwa oraz wieloletnie programy wojewódzkie, służące realizacji celów publicznych o charakterze ponadlokalnym i regionalnym.
* opracowuje plany zagospodarowania przestrzennego
* rozdziela pieniądze uchwalając budżet województwa i określając zasady udzielania dotacji budżetowych
* powołuje i odwołuje zarząd województwa i na wniosek marszałka województwa, skarbnika wojewódzkiego - głównego księgowego budżetu.
(krzym)
Jeszcze w godzinach wieczornych wszystko zmieniało się jak w kalejdoskopie. Według najbardziej aktualnych ustaleń, PO zdobyła 16 mandatów, PiS i SLD po 6, a PSL - 5. Ale mówiło się też o Bolesławie Grygorewiczu, kandydacie komitetu prezydenta Bydgoszczy Konstantego Dombrowicza (Miasto dla Pokoleń).
Niekwestionowanym rekordzistą został kandydujący w okręgu toruńskim marszałek Piotr Całbecki. Ok. godz. 18.30 jego wynik wyborczy sięgał już 41 tysięcy głosów. Kolejne miejsca przypadły byłej wiceprezydent Bydgoszczy Elżbiecie Krzyżanowskiej z SLD, przewodniczącej bydgoskiej Rady Miasta, Dorocie Jakucie z PO i wiceszefowi sejmiku Ryszardowi Boberowi z PSL.
Przeczytaj również: Wybory samorządowe 2010. Wstępne wyniki. Sprawdź, kto wygrywa!
Wśród kandydatów PO dostali się do sejmiku radni minionej kadencji: Leszek Pluciński, Iwona Kozłowska, Andrzej Kobiak i Sławomir Kopyść. W samej Bydgoszczy wyborcy postawili jednak na nowe twarze. Oprócz Jakuty wygrał też wicemarszałek Edward Hartwich i były senator, prof. Maciej Świątkowski. W Inowrocławiu wygrała liderka listy, żona wiceprezydenta Elżbieta Piniewska oraz startujący z trzeciego miejsca Zenon Flejter ze Żnina, którego gonił radny sejmiku Ryszard Grobelski.
W PiS wygrywali liderzy list, m.in. były wiceminister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, radny sejmiku Wojciech Jaranowski oraz szef partyjnego klubu rajców Adam Banaszak, który po przeprowadzce z Torunia startował w Inowrocławiu.
Były marszałek przegrywa
Największą niespodzianką stała się porażka byłego marszałka, radnego Waldemara Achramowicza z listy SLD. Oprócz Krzyżanowskiej z listy tej dostali się m. in. radni Lucyna Andrysiak i szef klubu Stanisław Pawlak, a także partyjny lider Krystian Łuczak (startował w rodzinnym Inowrocławiu).
Przeczytaj również: Wybory samorządowe 2010. Zobacz jaka była frekwencja na godzinę 19.00 [zobacz wyniki poszczególnych powiatów]
Z sejmikowych rajców PSL -oprócz Ryszarda Bobera - wyborczą walkę wygrali też Silvana Oczkowska i Paweł Zagórzyński. Nowe twarze to wicestarosta tucholski Tadeusz Zaborowski i wicewojewoda Dariusz Kurzawa.
Zaczęli rozmawiać z PSL
Teoretycznie POmogłaby sama rządzić w sejmiku. Ale jej regionalny szef, poseł Tomasz Lenz, podobnie jak marszałek Piotr Całbecki, nie mają wątpliwości, że bezpieczniej będzie im z PSL.
- Już dziś zaczęliśmy rozmowy z ludowcami, za chwilę znowu siadamy razem do stołu - mówił wczoraj poseł Lenz. - Najpierw chcemy przedyskutować sprawy programowe z PSL. Potem zapytamy o zdanie naszych radnych. Ale szukanie innych partnerów zostawiamy sobie na później. Jeśli w ogóle do tego dojdzie.
- Myślę, że jesteśmy w stanie kontynuować koalicję, która istniała w mijającej kadencji - zastrzega poseł Łukasz Zbonikowski, lider PiS. - W każdym razie ja jestem za.
Podobne deklaracje składa szef SLD Krystian Łuczak.
- Ruch należy do zwycięzców, my znamy swoje miejsce w szyku - mówił wczoraj o ewentualnej koalicji. Podkreślał, że jego partia ma 8-letnie doświadczenia w rządzeniu województwem, a w wielu sprawach jej program wcale nie odbiega od PO.
Marszałek Całbecki podkreśla: - Nigdy nie kryłem, że szerokie porozumienie programowe daje lepszą perspektywę i komfort zarządzania regionem - mówi. - Ale jak słyszę dziś wypowiedzi czołowych polityków PiS czy SLD, to nie wiem, co o nich myśleć. Poczekajmy aż poznamy nazwiska wszystkich radnych i jakie mają w tej sprawie zdanie. Ja jestem otwarty na koalicję i to niekonieczne musi być tylko PiS. Wcale nie uważam, że lewica jest czymś gorszym, jest tu wielu wartościowych ludzi, z którymi się świetnie współpracuje.
Przeczytaj również:
Wybory samorządowe 2010. W Bydgoszczy Rafał Bruski, w Toruniu bezapelacyjny Michał Zaleski (nieoficjalne wyniki z 5.15)PO - 16 mandatów w sejmiku kujawsko-pomorskim
1. Edward Hartwich2. Dorota Jakuta
3. Maciej Świątkowski
4. Andrzej Kobiak
5. Iwona Kozłowska
6. Robert Malinowski
7. Marek Nowak
8.Tomasz Szymański
9.Piotr Całbecki
10. Jacek Gajewski
11. Janusz Niedźwiecki
12. Leszek Pluciński
13. Zenon Flejter
14. Elżbieta Piniewska
15. Barbara Kania
16. Sławomir Kopyść
SLD - 6 mandatów w sejmiku kujawsko-pomorskim
1. Elżbieta Krzyżanowska2. Ewa Łapińska
3. Lucyna Andrysiak
4. Krystian Łuczak
5. Ryszard Girczyc
6. Stanisław Pawlak
PiS- 6 mandatów w sejmiku kujawsko-pomorskim
1. Grzegorz Schreiber2. Marek Witkowski
3. Jan Ardanowski
4. Przemysław Przybylski
5. Adam Banaszak
6. Wojciech Jaranowski
PSL- 5 mandatów w sejmiku kujawsko-pomorskim
1. Silvana Oczkowska2. Tadeusz Zaborowski
3. Ryszard Bober
4. Dariusz Kurzawa
5. Paweł Zgórzyński
Udostępnij
Czytaj e-wydanie »