Jeśli we wtorek dostaniesz białą wstążkę, przypnij ją do kurtki. To symbol przeciwstawiania się przemocy wobec kobiet. Kampania "Biała Wstążka" jest prowadzona w ponad 55 krajach świata. W Toruniu przypomina o niej Miejski Ośrodek Edukacji i Profilaktyki Uzależnień, do współpracy zapraszając młodzież. Uczniowie przygotowali happening uliczny pt. "Być Kobietą - duma czy strach?".
7 grudnia młodzież będzie też rozdawać białe wstążki i ulotki na ul. Szerokiej, w toruńskich marketach oraz w urzędach.
- Noszenie białej wstążki ma być nie tylko symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, a także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na ten temat - wyjaśnia Danuta Gadziomska, dyrektor MOEiPU.
Wszystko zaczęło się w 1991, gdy grupa mężczyzn z Kanady zdecydowała, że będzie zachęcać mężczyzn do mówienia o przemocy wobec kobiet. W ciągu sześciu tygodni 100 tysięcy mężczyzn w Kanadzie założyło białą wstążkę, podczas gdy wielu innych podjęło debatę na temat przemocy wobec kobiet.
Dyrektor Gadziomska przypomina, że w naszym kraju w sierpniu weszła w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, która m.in. wprowadziła wymóg tworzenia w każdej gminie zespołów interdyscyplinarnych złożonych z przedstawicieli służb zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy. Nowelizacja wzmacnia ochronę ofiar przemocy przez nakaz opuszczenia przez sprawcę wspólnego mieszkania. Wprowadza również bezpłatną obdukcję.